Parapodia i pionizatory – kiedy stają się niezbędne w rehabilitacji?

0
1155
Parapodia i pionizatory - kiedy stają się niezbędne w rehabilitacji?

Parapodium to urządzenie, które stosuje się w momencie pionizowania pacjenta, jeśli nie jest on w stanie samodzielnie wstać i utrzymać właściwej sylwetki np. w terapii osób z porażeniem kończyn. Pionizator spełnia ważną funkcję w rehabilitacji, zwłaszcza u chorych, którzy stracili funkcję pionizacji ciała.

Parapodia i pionizatory spełniają kilka funkcji – od statycznej po dynamiczną. Dobiera się je indywidualne pod kątem choroby i wymogów rehabilitacyjnych. Urządzenia są również dostępne w wersji dla dzieci, ponieważ organizm człowieka w naturalny sposób rozwija się ku pionowej postawie.

Czym jest parapodium?

Parapodia określane inaczej pionizatorami to nazwa sprzętu rehabilitacyjnego, dzięki któremu chora osoba jest w stanie utrzymać pionową sylwetkę ciała. Ich stosowanie zaleca się już od pierwszych etapów choroby, nawet jeśli schorzenie dotyka dzieci. Najczęściej wykorzystuje się je przy przepuklinach oponowo-rdzeniowych, mózgowym porażeniu dziecięcym czy w przypadku porażeń poprzecznych (tzw. paraplegii, które dotykają kończyn dolnych).

Na początkowych etapach choroby pionizatory spełniają rolę profilaktyki bólów i odkształceń kręgosłupa które pojawiają się, jeśli nie można zachować wyprostowanej sylwetki ciała. Pionowa postawa pozwala na właściwe funkcjonowanie organizmu. Wpływa na poprawny przebieg procesów związanych z trawieniem, wspomaga krążenie krwi, a także pozwala rozciągnąć ponapinane (zwykle z powodu choroby) mięśnie całego ciała, a zwłaszcza nóg.

Parapodia – rodzaje

Wybierając pionizator zawsze należy zasięgnąć specjalistycznej porady. Ważne jest jego przeznaczenie i dopasowanie do możliwości chorej osoby.

Pionizator dynamiczny umożliwia nie tylko utrzymanie właściwej sylwetki, ale również poruszanie się. W przypadku dzieci z porażeniem mózgowym można go traktować jako narzędzie wspierające naukę chodzenia. Osoby dorosłe i starsze mogą z niego korzystać, jeśli przeszły już wstępny etap pionizowania pod okiem specjalisty w szpitalu. Parapodium statyczne stosowane jest głównie w przypadkach chorób przewlekłych, aby nie doprowadzić do zaniku mięśni szkieletowych, na skutek długotrwałego unieruchomienia w pozycji leżącej. Rodzaj awertykalny pionizatora przeznaczony jest dla tych, którzy nie mogą przyjąć pełnej pozycji pionowej, a możliwe jest jedynie lekkie ich podnoszenie. Dzięki urządzeniu można zmieniać kąt nachylenia, np. stopniowo go zwiększając. Pionizator mobilny (awertykalny), z biegiem czasu i postępami rehabilitacyjnymi, umożliwia pacjentowi poruszanie się.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ