Samozatrudnienie jako wygodna forma współpracy

0
586
Samozatrudnienie jako wygodna forma współpracy

Przejście z etatu, na własną działalność i współpraca z byłym pracodawcą to zysk dla dwóch stron. Ale opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą musi być odpowiednio rozliczona, aby nie narazić się na kłopoty prawne z fiskusem.

Wielu pracowników podejmuje samozatrudnienie, a jednocześnie nie zmienia się, ani charakter pracy, ani stanowisko, ani miejsce pracy. Występują tu ograniczenia podatkowe, ale o tym poniżej. Po prostu dla partnerów biznesowych taka współpraca ma sens i korzyści. Istotne jest jednak pytanie jak opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą wygląda w praktyce. Taka forma współpracy wiąże się jednak z ograniczonym wyborem opodatkowania. To prawda, że pracodawca decydując się zyskuje, bo odpada koszt szkoleń, BHP, ZUS, urlopów, chorobowego, ale ważne jest jak wygląda opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą dla osoby idącej na taki układ. Osoba ta zalicza w koszty poniesione wydatki, opłaca składki ZUS itp.

Opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą – a pierwszy rok współpracy.

W tym przypadku samozatrudnienia i świadczenia usług dla byłego pracodawcy możliwe jest opodatkowanie w dwóch skalach: 18% i 32%. Musi wiec być opodatkowany na zasadach ogólnych. Zmiana rozliczenia w formie podatku liniowego w wysokości 19% jest dopuszczona dopiero po roku następującym po roku podatkowym, w którym samozatrudniony był związany umową o pracą z byłym pracodawcą.

Opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą – a ograniczenia podatkowe i prawne.

Niestety występują ograniczenia w tym zakresie. Opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą wyklucza możliwość bycia płatnikiem podatku liniowego, gdy były pracownik wykonuje zbieżne zadania, jakie wykonywał będąc pracownikiem. Problemów nie ma, gdy były pracownik wykonuje inne obowiązki lub wystawia fakturę/ dokument na inne usługi. Tutaj jednak pojawia się śliska linia wybrana opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą może być przedmiotem dokładnej kontroli organów administracji publicznej: Urzędu Skarbowego, Państwowej Inspekcji Pracy. W sytuacji, gdyby decyzja tych organów była negatywna dla samo zatrudnionego lub przedsiębiorcy rodzi to poważne konsekwencje prawne i skarbowe na co trzeba bardzo uważać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ