Jak podróżować powoli, czyli moda na slow travel

0
621
Slow travel daje prawdziwą radość z podróżowania
fot. Pixabay.com

Obok slow life, slow food, slow fashion coraz większą popularność zdobywa także slow travel. Zmęczeni wiecznym pościgiem, życiem w biegu, pędem do awansowania i pięcia się po szczeblach kariery, coraz mocniej zaczynamy czuć, że ten tryb życia nam nie służy. Podróże, te małe i duże, powinny być tym bardziej czasem odpoczynku, relaksu i celebrowania każdej chwili. 

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/slow-travel-czyli-celebracja-podrozowania/

Na czym polega slow travel?

Każdy, kto kocha podróżować, zarówno w te najdalsze, jak i najbliższe nam zakątki, wie, jak wielką radość i satysfakcję można czerpać z tego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Okazuje się jednak, że z podróżowania można wyciągnąć dla siebie jeszcze więcej. Zamiast pędzić od zabytku do zabytku, od jednego kultowego miejsca do drugiego, warto zapoznać się ze sposobem podróżowania, jakim jest slow travel.

Zamiast podróży w szalonym pędzie, zgodnie z ideą slow travel lepiej jest wybrać jedno miejsce i spędzić w nim kilka spokojnych dni, jak najlepiej wczuć się w jego klimat i otoczenie, spędzić jak najwięcej czasu w pobliżu natury oraz poznawać lokalne smaki i obserwować życie mieszkańców. Slow travel to więc nic innego, jak rozkoszowanie się podróżą bez zbędnego napięcia i pośpiechu. W slow travel najważniejsza jest jakość podróżowania i spędzania czasu w podróży, a nie ilość odwiedzonych miejsc i zrobionych zdjęć.

Jakie są najważniejsze zalety slow travel?

Slow travel pomaga nam dokładnie poznać miejsce i ludzi, którzy w nim na co dzień żyją. Takie obserwacje natomiast pokazują to, jak wiele może nas łączyć i dzielić z mieszkańcami innych krajów. Może w ich sposobie bycia i życia znajdzie się dla nas coś, co już dawno chcieliśmy wprowadzić do naszej codzienności, ale nie mieliśmy odwagi. Podróżowanie w rytmie slow może stać się inspiracją do wprowadzenia wielu ważnych zmian w sposobie bycia, a szczególnie motywować do życia w zgodzie z zasadami mindfulness.

Podróżowanie w rytmie slow zakłada również angażowanie się w życie lokalnych społeczności, branie udziału w ich świętach i uroczystościach, smakowanie potraw serwowanych na stołach mieszkańców, celebrowanie wspólnych chwil. Takie wspomnienia na pewno pozostaną z nami na dłużej niż pamięć o odwiedzonych zabytkach czy muzeach.

Slow travel pomaga również oczyścić głowę, odstresować się, zredukować napięcie, uwolnić emocje. Działa na nas zdecydowanie lepiej niż pościg z przewodnikiem w ręku, aby tylko zdążyć z realizacją założonego wcześniej planu podróżowania. W slow travel planowanie właściwie nie istnieje. Jedyny plan to założenie, że z otwartością i ciekawością świata poddamy się temu, co nas czeka w podróży.

Zobacz też: http://www.gospodyni24.pl/czym-jest-slow-fashion-i-jak-wprowadzic-swiadome-podejscie-do-mody-w-zycie/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ