W ostatnich latach bardzo głośno zrobiło się o aspartamie. Najwięcej mówią o nim osoby zajmujące się dietetyką, ponieważ jest to jeden ze składników żywności dostępnej na półkach sklepowych. Jakie są jego właściwości, po co się go używa w przemyśle spożywczym i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Co to jest aspartam, z czego się składa i gdzie występuje?
Aspartam widnieje na etykietach produktów spożywczych pod oznaczeniem E951. Stanowi chemiczny związek organiczny, którego głównym celem jest zastąpienie cukru. Ze względu na swe właściwości pozwala otrzymać słodki smak, a przy tym nie zwiększa kaloryczności posiłku, dlatego bardzo często stosowany jest w produktach spożywczych light, czyli z obniżoną kalorycznością.
Aspartam występuje nie tylko jako dodatek do produktów spożywczych, np. napojów, batoników, ciasteczek, dań gotowych, ale również jako samodzielny produkt pełniący rolę cukru/słodzika. Ze względu na to, że jest nawet 200 razy słodszy od cukru, to wystarczy dodać go w niewielkiej ilości, aby osiągnąć oczekiwany efekt.
Aspartam został wynaleziony w XX wieku i na krótko po tym został już przeznaczony do stosowania w żywności. Dla wielu osób stanowi doskonałą pomoc w walce z nadprogramowymi kilogramami, ponieważ już na samym początku odchudzania pozwala ograniczyć przyjmowanie kalorycznego cukru, bo daje równie słodki smak, do którego osoba odchudzająca się jest przyzwyczajona lub od którego jest wręcz uzależniona.
Ile aspartamu można bezpiecznie przyjmować?
Ze względu na to, że jest to chemiczny związek organiczny, wiele osób zastanawia się, w jakiej ilości można go spożywać bez obawy o szkodliwy wpływ na zdrowie. Przyjmuje się, że dawka 40mg/kg masy ciała jest całkowicie bezpieczna. Co więcej, stosowanie aspartamu w rozsądnych ilościach nie może być szkodliwe, skoro produkt ten uzyskał pozwolenie na stosowanie w żywności. Oczywiście w każdej części naszego życia przesada w żadną stronę nie jest wskazana. Podobnie w tym przypadku.
Źródło informacji:
http://natemat.pl/88445,aspartam-6-rzeczy-ktorych-o-nimi-nie-wiesz
http://mitynauki.pl/2011/02/15/aspartam-zabija/