Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to poważna choroba układu oddechowego, charakteryzująca się występowaniem takich objawów jak kaszel, duszność i ogólne pogorszenie kondycji fizycznej. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest POChP, co wywołuje chorobę, jak ją zdiagnozować i czy można ją wyleczyć. Zapraszamy do lektury.
Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?
POChP jest chorobą spowodowaną stanem zapalnym dróg oddechowych, będącym konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak pyły, gazy, dym tytoniowy oraz zanieczyszczone powietrze.
Choroba prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe i pęcherzyki płucne, co skutkuje objawami o różnym nasileniu. Do tych najczęściej występujących zaliczymy:
- Przewlekły kaszel– długo utrzymujący się kaszel, niemający charakteru napadowego i niezwiązany z infekcją, to niepokojący objaw, który może sugerować Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
- Duszność – występująca zarówno podczas wysiłku, jak i w fazie spoczynkowej duszność, to objaw świadczący o zaburzeniu pracy układu oddechowego, co wymaga konsultacji lekarskiej.
- Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze. Obecność śladów krwi w plwocinie to sygnał alarmowy, który może świadczyć o bardzo poważnej chorobie układu oddechowego, włącznie z rakiem płuc.
- Obniżona tolerancja wysiłku– szybkie męczenie się, pogorszenie kondycji, trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak ubieranie się, mycie, wchodzenie po schodach czy przygotowywanie posiłków, to niepokojące objawy, które mogą towarzyszyć Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc.
Nieleczona POChP może prowadzić do inwalidztwa, życiowej niesamodzielności oraz przedwczesnej śmierci. Choroba ma bezpośredni wpływ na wszystkie kluczowe funkcje organizmu, co klasyfikuje ją jako chorobę ogólnoustrojową.
To jest ważne:
POChP może współwystępować z innymi schorzeniami, takimi jak osteoporoza, rak płuc, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Ile osób na świecie choruje na POChP?
POChP to choroba cywilizacyjna, co oznacza, że występuje na całym świecie, u przedstawicieli obu płci i wszystkich ras. Szacunkowo choruje na nią około 380 milionów ludzi, z czego około 2 milionów w Polsce – to najlepiej obrazuje skalę problemu zdrowotnego, z jakim mamy do czynienia.
Główne przyczyny POChP
Najważniejszym czynnikiem ryzyka choroby pozostaje używanie wyrobów tytoniowych – w tym papierosów i potencjalnie także tzw. e-papierosów. Osoby stosujące takie wyroby stanowią zdecydowanie największą grupę ryzyka POChP. Co ważne, dotyczy to także osób narażonych na bierne palenie, jak i tych, które po latach rozstały się z nałogiem.
Coraz istotniejszym czynnikiem ryzyka choroby jest zanieczyszczenie powietrza. Długotrwały kontakt z pyłami, gazami i innymi toksynami tworzącymi zjawisko smogu, a będącymi efektem głównie tzw. niskiej emisji, może prowadzić do stanu zapalnego dróg oddechowych powodującego POChP.
Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc szczególnie narażone są także osoby wykonujące specyficzne zawody. Górnicy, hutnicy, rolnicy, operatorzy maszyn budowlanych, pracownicy fizyczni i remontowi, drogowcy, mechanicy samochodowi, a także sprzątaczki, fryzjerki i kosmetyczki, to grupy zawodowe mające na co dzień kontakt ze szkodliwymi pyłami i oparami, co stanowi czynnik ryzyka POChP.
Diagnostyka POChP
Jeżeli wiesz, że jesteś w grupie ryzyka POChP i jednocześnie zauważasz u siebie niepokojące objawy, jak przewlekły kaszel czy męczliwość, to profilaktycznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu.
Lekarz POZ przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, przeanalizuje zgłoszone objawy, weźmie pod uwagę czynniki ryzyka i na tej podstawie podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
To warto wiedzieć:
Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia POChP jest spirometria –badanie polegające m.in. na wdmuchiwaniu powietrza do aparatu spirometrycznego.
Leczenie POChP
POChP jest chorobą, której nie można wyleczyć, ponieważ powoduje nieodwracalne zmiany w układzie oddechowym. Leczenie ma na celu złagodzenie nasilenia objawów i tym samym umożliwienie choremu zachowania samodzielności oraz utrzymania relatywnie dobrego komfortu życia.
Podkreślmy przy tym, że nieleczona POChP może prowadzić do przedwczesnej śmierci. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do końca obecnej dekady POChP stanie się trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.
Więcej informacji o POChP znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.