Wasz związek jest już w tym etapie, w którym decydujecie się na wspólne zamieszkanie? To bardzo ważny krok, który bardzo mocno przełoży się na wasze życie, ale również życie waszych bliskich. Zanim zaczniecie rozglądać się za swoim przyszłym gniazdkiem, sprawdźcie o czym warto pomyśleć i co wziąć pod uwagę.
Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/mieszkanie-razem/
Wspólne możliwości
Zanim zaczniecie szukać wspólnego mieszkania, zastanówcie się nad tym, w jakiej formie chcielibyście mieszkać oraz na co pozwalają wam wspólne finanse. Obecnie wiele par decyduje się na wzięcie wspólnego kredytu i kupno mieszkania.
Jednakże tu warto się zastanowić, czy wasz budżet domowy pozwala na takie przedsięwzięcie oraz w jakim etapie związku jesteście i będziecie za parę lat.
Wspólny kredyt to bardzo duże zobowiązanie, z którego należy się wywiązać przez następne kilkanaście lat. Jeśli nie chcecie lub nie macie możliwości wzięcia kredytu na zakup mieszkania, ale macie odłożone wspólne oszczędności, to możecie pomyśleć o wzięciu mieszkania za odstępne.
Kwota odstępnego jest o wiele mniejsza, a pozwoli wam również na to, by mieć komfort mieszkania „na swoim”, a co za tym idzie, wprowadzania różnych zmian aranżacyjnych, na które nie zawsze zezwala wynajem.
Na próbę
Jeśli decydujecie się na wspólne zamieszkanie, ale chcecie dopiero zobaczyć, jak to będzie, wówczas pomyślcie o wynajmie lokalu od osób trzecich. Takie mieszkanie można wynająć na różny czas, w zależności od tego, jak umówicie się z wynajmującym. Należy jednak pamiętać o tym, że o wynajęte mieszkanie należy dbać, a także konsultować z właścicielem wszelkie usterki i potrzeby zmian. Nierzadko, bez wiedzy właściciela, nie można zawiesić ulubionego obrazka lub zmienić koloru ścian.
Wynajem to również większa inwestycja, ze względu na to, iż poza czynszem i rachunkami należy również, co miesiąc, uiszczać kwotę najmu. Kwota ta ustalana jest subiektywnie przez właściciela mieszkania.
Dodatkowo musicie liczyć się z wpłaceniem jednorazowej kaucji, która zabezpiecza właściciela mieszkania na wypadek szkód wyrządzonych przez wynajmujących lub braku opłat.
Ważne, że razem!
Jeśli znaleźliście już swoje wymarzone mieszkanie i za chwilę się do niego przeprowadzicie, pamiętajcie, że wspólne życie może być czasem trudne, zwłaszcza gdy każde z was ma różne nawyki i przyzwyczajenia. Sztuką wspólnego mieszkania jest kompromis i rozmawianie o problemach, ważne, że mieszkacie w końcu razem!
Przeczytaj też: http://www.beautypoint.pl/odpowiednia-fryzura-dla-kwadratowej-twarzy/