Rynek odżywek i suplementów diety jest bardzo szeroki i można na nim znaleźć bardzo dużą ilość produktów różnych marek. Może to doprowadzić do prawdziwego oczopląsu. Paradoksalnie nie ma sensu kierować się wyłącznie ceną, jako wyznacznikiem najwyższej jakości. Oczywiście, ma ona znaczenie – jednak nie jest gwarancją otrzymania najlepszego produktu. Na co zwrócić zatem uwagę podczas zakupów?

1. Skład jakościowy oraz ilościowy odżywki

A. Białka dzienne

Formuła produktów może być oparta o jedną frakcję bądź kilka frakcji proteinowych, w tym pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Najbardziej wartościowym źródłem białka są oczywiście pełnowartościowe źródła budulca, takie jak: koncentrat białek serwatki (WPC), izolat białek serwatki (WPI), hydrolizat białek serwatki (WPH) oraz proteiny mleczne. Skupiam się na preparatach – typowo do stosowania w ciągu dnia (stąd brak na rozpisce frakcji o wydłużonym czasie przyswajania).

Jeżeli poszukujesz uniwersalnej odżywki – sięgnij po mieszankę koncentratu i izolatu białek serwatki, bądź koncentratu i hydrolizatu. Każdy z tych przypadków charakteryzuje się dużą uniwersalnością zastosowania. Sprawdzą się w celu wzbogacenia ubogiego w budulec posiłku. Dzięki zawartości tzw. „szybkich” aminokwasów stanowią także doskonały wybór zaraz po zakończonej sesji treningowej, aby wykorzystać „okno anaboliczne”.

CZYM SIĘ KIEROWAĆ PODCZAS WYBORU ODŻYWKI BIAŁKOWEJ

Olimp Pure Whey Isolate 95 2200g

B. Białka nocne

Białka typowo nocne (do stosowania przed snem) bazują najczęściej na kazeinie micelarnej, kazeinianie wapnia bądź albuminie jajecznej. Każda z tych frakcji charakteryzuje się wydłużoną w czasie kinetyką przyswajania, co przekłada się na utrzymywanie stałego poziomu aminokwasów we krwi przez wiele godzin od spożycia porcji. Ograniczają w ten sposób szalejący nocny katabolizm.

2. Opinie o danym produkcie (dotyczące smaku, rozpuszczalności itd.)

Warto zasięgnąć opinii na temat interesującego nas produktu, jednak w sieci można znaleźć wiele sztucznie kreowanych opisów na ich temat. Dlatego warto brać na to wszystko poprawkę. Jeżeli obawiasz się, że smak danej odżywki będzie dla Ciebie nie do przyjęcia warto, poszukać jej próbek lub zakupić małe opakowanie, np. wspólnie ze znajomymi. Współcześnie, większość produktów może pochwalić się przynajmniej akceptowalnym smakiem i niezłą rozpuszczalnością.

3. Ceną oraz detalami

Jak wyżej wspomniałem wysoka cena nie oznacza super produktu, a niska beznadziejnego – przynajmniej w części przypadków.  Można bowiem znaleźć zarówno perełki, za które nie przyjdzie zapłacić kroci, jak i przepłacone produkty. Pierwsze co musisz zrobić to spojrzeć w skład i ustalić na jakich frakcjach bazuje dana odżywka, czy nie ma w niej przypadkiem protein pochodzenia roślinnego o niewielkiej wartości dla sportowca. Zwróć uwagę także na koncentrację „białka w białku” – powinna wynosić przynajmniej 70%, choć wiadomo – im więcej tym lepiej.

Źródło zdjęć:

twoje-odzywki.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ