Flagi narodowe w Polsce i państwach sąsiednich

0
677
Flagi narodowe w Polsce i państwach sąsiednich

Wszystkie państwa na świecie posiadają swoje oficjalne flagi, które uważane są za symbole danego narodu. Każda flaga ma swoją wyjątkową historię, a niektóre bardzo się wyróżniają się spośród innych. Większość flag posiada kształt prostokąta. Do wyjątków należą flagi Szwajcarii i Watykanu (kwadraty) oraz Nepalu (dwa nachodzące na siebie trójkąty). Flagi niektórych krajów bywają podobne do siebie jeśli ich obywatele należą do wspólnego kręgu kulturowego np. we flagach państw skandynawskich występuje „krzyż nordycki”.

Flaga Polski

Flaga Rzeczpospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów. Na dole znajduje się czerwień, a na górze biel. Obie barwy zostały uznane zostały za symbole narodowe Polski 3 maja 1792 roku. Historia flagi naszego kraju sięga jednak znacznie dalej. Królowie i książęta Polscy używali w czasach średniowiecznych chorągwi w kolorze czerwonym z białym orłem. Barwy polskiej flagi wzięły się z herbu państwa. Biały kolor pochodzi od orła białego, a czerwony wziął się od pola herbowej  tarczy. Biel to także symbol czystości i dobra, a czerwień oznacza poświęcenie, odwagę i krew przelaną za walkę o niepodległość. Flaga Polski przypomina swoim wyglądam kilka innych flag państwowych na świecie. Najbardziej podobna jest do flag Monako i Indonezji, które również posiadają pasy biało-czerwone, ale barwy ułożone są odwrotnie do barw na fladze polskiej.

Flagi naszych sąsiadów

Południowi i wschodni sąsiedzi Polski podobnie jak nasz naród należą do Słowian. Część z tych państw posiada w swoich flagach barwy pansłowiańskie, które zostały przyjęte podczas Zjazdu Słowiańskiego w 1848 roku w Pradze. Kolory panslawizmu to: biel, czerwień i błękit. Takie flagi posiadają m.in.: Czechy, Słowacja i Rosja. Czeska flaga składa się z dwóch poziomych pasów biało-czerwonych i niebieskiego trójkąta. Biel i czerwień mają podobne znaczenie do barw na polskiej fladze, natomiast kolor niebieski znajdował się w herbie oraz na fladze Moraw – jednej z czeskich krain historycznych Republiki Czeskiej. Flagi Rosji i Słowacji posiadają tak samo ułożone trzy pasy w kolorach białym, niebieskim i czerwonym. Słowacką flagę wyróżnia od rosyjskiej herb państwowy na którym znajduje się krzyż lotaryński umieszczony na niebieskim trójwzgórzu.

Słowiańskimi państwami są również Ukraina i Białoruś, ale nie przyjęły barw panslawistycznych do swoich flag. Barwy błękitna i żółta na dwóch poziomych pasach flagi ukraińskiej wywodzą się już od czasów średniowiecznych. Są to kolory pochodzące z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego. Barwa błękitna symbolizuje też pokój, a żółta zboże. Flaga Białorusi składa się z dwóch poziomych pasów, z których większy –  czerwony zajmuje około 2/3 szerokości, a mniejszy – zielony znajduje się na dole i zajmuje 1/3 szerokości. Przy samym drzewcu znajduje się jeszcze jeden wąski pionowy pas z ludowym ornamentem. Kolor czerwony symbolizuje tutaj walkę i zwycięstwo, zieleń oznacza nadzieję, odrodzenie i dostatek.

Flaga naszego północnego sąsiada – Litwy –przyjęta została w 1989 roku, jeszcze zanim Litwini ogłosili swoją niepodległość od ZSRR. Flaga Litwy składa się z trzech poziomych pasów w kolorach żółtym, zielonym i czerwonym. Barwa żółta oznacza uczciwość i szlachetność, zielony to nadzieja i życie, a czerwień to odwaga i przelana krew za ojczyznę. Wszystkie te kolory znaleźć można także w strojach ludowych Litwinów. Flaga Niemiec również składa się z trzech poziomych pasów,  a ich kolory to: czarny, czerwony i złoty. Takie barwy pojawiły się na mundurach żołnierzy walczących z Napoleonem i oznaczały wówczas niewolę, walkę oraz wolność. Wszystkie trzy barwy pojawiały się już jednak na terenie Niemiec dużo wcześniej, bo w czasach średniowiecznych. Czerń i złoto to były barwy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a czerwień symbolizowała dynastię Hohenstaufów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ