Hemoroidy – wstydliwy problem co drugiego Polaka

0
1094
Hemoroidy – wstydliwy problem co drugiego Polaka

Okazuje się, że hemoroidy są jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.

Problem ten dotyka nawet co drugiego Polaka. Niestety, większość przypadków leczona jest dopiero w zaawansowanej fazie, ponieważ hemoroidy są schorzeniem, które dla wielu pacjentów są powodem do wstydu. Wszystko dlatego, że pojawiają się w intymnym miejscu, na ostatnim odcinku odbytu.

Jak rozpoznać hemoroidy?

Hemoroidy są najczęściej łatwe do zdiagnozowania. Chociaż początkowo mogą nie dawać o sobie znać, to bardzo szybko zaczynają powodować silny dyskomfort. Ból odbytu, swędzenie, niemożność poruszania się i siedzenia, krwawienie z odbytu. To najczęściej pojawiające się objawy.

Okazuje się, że hemoroidy w początkowym stadium nie są trudne do wyleczenia. To właśnie dlatego chorzy powinni udać się do proktologa od razu po pojawieniu się pierwszych symptomów. Dzięki temu uda się je wyleczyć domowymi sposobami lub środkami dostępnymi bez recepty. Czekanie na rozwój schorzenia przyczyni się tylko do konieczności przeprowadzenia inwazyjnej terapii. W najlepszym przypadku farmakoterapii bądź laseroterapii, w najgorszym będzie to realizacja chirurgicznego zabiegu. Do proktologa można udać się w każdym mieście. To właśnie dla medyków o tej specjalizacji podstawą realizowania zawodu jest leczenie hemoroidów. Warszawa, Kraków czy Gdańsk może pochwalić się sporą liczbą takich specjalistów.

Dlaczego powstają hemoroidy?

Przyczyny powstawania hemoroidów są różne. Uznaje się, że narażeni są na nie przede wszystkim osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. To głównie pracownicy biurowi. Sytuacji nie poprawia brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, która powoduje zaparcia. Z hemoroidami częściej mają do czynienia osoby otyłe. Narażone są na nie także kobiety w ciąży oraz osoby, które uprawiają seks analny.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać hemoroidom aniżeli je leczyć. Jeśli raz się pojawią, to niestety mają tendencję do nawracania.

Jak pozbyć się hemoroidów?

W początkowej fazie wystarczą nasiadówki w wywarze z kory dębu i rumianku stosowane codziennie przez co najmniej kilka dni. Jeśli te nie pomogą, warto udać się do apteki po łagodne maści czy czopki dostępne bez recepty.

Już w zaawansowanym stadium choroby pacjent musi podjąć się nieco bardziej inwazyjnego leczenia. W skrajnych przypadkach będzie to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu guzków krwawniczych. Częściej stosuje się zabieg tzw. gumkowania, który polega na ciasnym obwiązaniu hemoroidów, dzięki czemu odcina się im dopływ krwi. Po określonym czasie hemoroidy usychają i odpadają. Z nowatorskich metod stosuje się krioterapię albo laseroterapię. Ta ostatnia wykazuje dzisiaj pełna skuteczność.

Uwaga!

Nie wstydźmy się wizyty u proktologa. Chociaż hemoroidy są krępujących schorzeniem to lepiej zapobiegać ich rozwojowi. Czy wiesz, że w skrajnych przypadkach ich rozwój prowadzi do pojawienia się nowotworu złośliwego? Właśnie dlatego guzki krwawnicze muszą być usuwane natychmiast.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ