Wiele dorosłych osób zmaga się z problemem wypadania włosów. Jest to nie tylko uciążliwe i nieestetyczne, ale przede wszystkim może być pierwszym objawem bardziej złożonych schorzeń, z jakimi zmaga się nasz organizm. Dolegliwość tę możemy spróbować zdiagnozować sami, wykonując obserwację swojego organizmu, a w momencie zauważenia ewentualnych niepokojących reakcji organizmu – zmienić między innymi dotychczasowy sposób pielęgnacji i stylizacji włosów.
Przyczyny wypadania włosów
Szacuje się, że każdy z nas naturalnie gubi codziennie ok. 100 włosów. Taka ilość nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Obumieranie cebulek i w efekcie wypadanie włosów jest bowiem następstwem wielu procesów zachodzących w naszym organizmie. Jeśli natomiast ilość gubionych włosów jest większa, warto zastanowić się, jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy. Co zatem może powodować wypadanie włosów? Do czynników wpływających na ich kondycję zalicza się takie czynniki, jak:
- zaburzenia hormonalne,
- toksyny znajdujące się w organizmie,
- źle dobrane, przeciążające włosy kosmetyki,
- częste farbowanie,
- niewłaściwa stylizacja naruszająca strukturę włosów – suszenie w zbyt wysokiej temperaturze, prostowanie, tapirowanie itp.,
- choroby ogólnoustrojowe,
- stosowane leki,
- okres menopauzy oraz ciąża,
- palenie papierosów,
- stres,
- dieta uboga w wartościowe składniki.
Jak radzić sobie z wypadającymi włosami?
W przypadku nadmiernego wypadania włosów pierwszymi krokami do poprawy takiej sytuacji są – zmiana dotychczasowych kosmetyków, ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych oraz zmiana diety. W przypadku kosmetyków, warto wypróbować produkty apteczne, które są opracowane specjalnie z myślą o potrzebach osłabionych włosów oraz wielokrotnie uzupełniają działania suplementów regulujących niedobory cennych witamin i minerałów (np. www.apteka-melissa.pl/produkt/biotebal-szampon-pwypadaniu-wlosow). Jednocześnie nie obciążają one włosów i pielęgnują skórę głowy, przyspieszając jej regenerację i redukując stany zapalne. Rezygnacja z zabiegów stylizacyjnych (zwłaszcza tych z wykorzystaniem wysokiej temperatury) pozwoli odbudować strukturę włosa i zminimalizować ich wysuszanie (suche włosy są znacznie bardziej łamliwe oraz podatne na rozdwajanie i puszenie). Zmiana diety natomiast pomoże zahamować wypadanie włosów, a także poprawić funkcjonowanie organizmu, dostarczając mu niezbędnych mikro- i makroskładników.
Słabe, wypadające włosy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Aby móc podjąć odpowiednie działania, warto dokładnie obserwować organizm i stopniowo zmieniać dotychczasowe nawyki. Jeśli natomiast nie przyniesie to żadnych rezultatów – niezbędna może okazać się wizyta u specjalisty, który oprócz określenia przyczyny problemów, zaleci także złożone leczenie, dzięki któremu włosy nabiorą siły i blasku.