Okulary przeciwsłoneczne na lato pomagają zabezpieczyć wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Latem wzrok człowieka jest szczególnie narażony na promienie UV, których długotrwałe działanie może doprowadzić do uszkodzenia wzroku.
Działanie promieni UV może być szkodliwe dla całego organizmu, w tym również wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby w słoneczne dni korzystać z ochrony jaką dają właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne. Należy je wybrać nie tylko ze względu na modny wygląd, ale także przez właściwości, jakie posiadają szkła. Szczegółowe informacje można znaleźć na tvn.zdrowie.pl.
Dlaczego okulary przeciwsłoneczne są tak istotne latem?
Okulary przeciwsłoneczne na lato pozwalają skutecznie chronić oczy przed promieniami UV. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwa. Przy krótkim, ale silnym działaniu słońca może dojść do tzw. ślepoty śnieżnej, która dotyka najczęściej wspinaczy wysokogórskich. Latem wzrok jest narażony niemal przez cały dzień. Przewlekła ekspozycja grozi uszkodzeniem siatkówki i rogówki na skutek przyspieszonego rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Skutkiem może być zaćma lub uszkodzenie plamki żółtej, odpowiedzialnej za prawidłową ostrość widzenia. Na działanie promieni wrażliwa jest również delikatna skóra wokół oka. Jeśli pozostaje niezabezpieczona, znacznie szybciej pojawia się tzw. opadająca powieka. Włókna kolagenowe skóry są bardzo wrażliwe na promienie UVB, które zwiększają ryzyko zmian nowotworowych w obrębie oka.
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
Wybór okularów przeciwsłonecznych nie powinien być spowodowany tylko najnowszymi trendami mody. Ważne, aby w oprawkach znajdowały się odpowiednie szkła, zapewniające maksymalną ochronę. Najlepiej kupić je u optyka, który jednocześnie wyjaśni jakie posiadają funkcje. Jeśli jednak decydujemy się na zakupy w butiku czy sklepie sportowym, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Okulary przeciwsłoneczne powinny zawsze posiadać widoczne oznaczenie CE, które zapewnia, że towar został przetestowany i faktycznie chroni wzrok przed promieniami słonecznymi, za pomocą filtru UVA i UVB, który posiadają soczewki.
Szkła nie powinny być zbyt ciemne – nigdy nie należy wybierać tych kompletnie czarnych, gdyż w rzeczywistości przepuszczają wiele światła. Znacznie lepiej sprawdzają się szare, brązowe lub zielone. Nie ma co przesadzać z jaskrawymi kolorami, gdyż np. czerwony lub fioletowy przekłamują obraz. Dobrze, jeśli szkła są duże, znajdują się blisko oczu i powodują, że światło nie dostaje się do nich również po bokach. W przypadku akcesoriów sportowych często okulary posiadają tzw. osłonki boczne.
Odpowiednia ochrona przed światłem znacznie poprawia widzenie i komfort podczas przebywania na otwartej, wystawionej na działanie słońca, przestrzeni.