Jak wybrać dobry dom opieki dla chorego na Alzheimera?

0
992
Jak wybrać dobry dom opieki dla chorego na Alzheimera?

Alzheimer dotyka nie tylko chorego, ale również całe jego najbliższe otoczenie.

Nie da się ukryć, że demencja starcza staje się problematyczna także dla najbliższych, którzy sprawują nad pacjentem opiekę. Warto pamiętać, że o ile Alzheimer w początkowej fazie rozwoju pozwala jeszcze na prowadzenie samodzielnego, sprawnego życia seniora, to już w zaawansowanym stadium uniemożliwia jego normalne funkcjonowanie.

Nie da się ukryć, że nie zawsze członkowie rodziny pacjenta dają sobie z taką opieką radę. Nie zawsze są nie tylko na tyle silni psychicznie, ale i brak im możliwości fizycznych. Chorym często potrzebna jest odpowiednia rehabilitacja czy właściwe podawanie leków, a bliscy nie zawsze posiadają ku temu odpowiednie kwalifikacje. Wtedy ratunkiem staje się dom opieki, w którym opieka alzheimerowa prowadzona jest na najwyższym poziomie. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią placówkę i na co zwracać szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji.

Nie tylko lokalizacja ma znaczenie

Tak naprawdę nigdy nie powinniśmy brać pod uwagę lokalizacji profesjonalnej placówki jako kwestii priorytetowej. Oczywiście ta jest ważna ze względu na odległość, jaką trzeba pokonywać chociażby w związku z odwiedzinami bliskiego seniora, ale nie to jest najważniejsze. Pod uwagę należy brać raczej to, czy opieka alzheimerowa jest w danym obiekcie prowadzona na najwyższym poziomie. Czy w domu opieki jest niezbędny sprzęt do rehabilitacji, jeśli taka jest wymagana? Czy zatrudniony jest personel z właściwymi kwalifikacjami? Jaki wyposażone są pokoje? Czy możliwa jest stała, całodobowa opieka nad seniorem? Najważniejsze jest przecież to, by chory czuł się w nowym domu jak najlepiej. By zapewnić mu jak największy komfort pobytu i leczenie, które będzie skutecznie hamować rozwój Alzheimera albo wykazywało chociaż działanie łagodzące najgorsze objawy demencji.

Opieka alzheimerowa dopasowana do etapów rozwoju choroby

Należy mieć na uwadze, że Alzheimer postępuje w różnym czasie i zależy to od indywidualnych czynników dla każdego pacjenta. Czasem faza początkowa może trwać nawet kilka lat i chory może bez problemu funkcjonować samodzielnie. W innym przypadku Alzheimer postępuje niezwykle szybko i pacjent od razu może wymagać całodobowej opieki. Nie jest w stanie kontrolować potrzeb fizjologicznych, umyć się czy zjeść posiłek. Wymaga też stałej kontroli ze względu na zaniki świadomości i utratę pamięci.

Wybierając dom opieki, trzeba patrzeć więc na warunki, jakie w nim panują, ale i kadrę oraz proponowaną ofertę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb chorego.

Opieka paliatywna

Nie da się ukryć, że opieka alzheimerowa to również ta paliatywna w skrajnym już stadium choroby. Alzheimer to podstępna choroba, która w końcowym stadium uniemożliwia już jakiekolwiek funkcjonowanie chorego. Pacjent jest leżący, doskwierać mu może ból. Wtedy opieka nie polega już na leczeniu czy hamowaniu objawów choroby, ale ich łagodzeniu. Chodzi o to, by pacjent mógł odejść z tego świata w jak największym komforcie

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ