Jakie panele fotowoltaiczne wybrać do swojego systemu?

0
744
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać do swojego systemu?

Wybór fotowoltaiki jako źródła energii elektrycznej to coraz częstsze rozwiązanie stosowane w budynkach jednorodzinnych. Jakie korzyści płyną z tej inwestycji i gdzie kupić sprzęt?

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Energia słoneczna jest jednym z alternatywnych źródeł energii. W naszym kraju możemy ją pozyskiwać praktycznie z każdego miejsca. To sprawia, że wielu Polaków decyduje się na tego rodzaju inwestycję. I całkiem słusznie, bowiem fotowoltaika pozwala uniezależnić się od lokalnego dostawcy prądu. Wystarczy tylko dobrać moc zestawu do potrzeb gospodarstwa domowego. Robi się to na podstawie rocznego zużycia energii. Przyjęło się orientacyjnie, że dla czteroosobowej rodziny wystarczająca będzie instalacja o mocy 5kW. Jej koszt wynosi około dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Jeśli jednak dobór mocy będzie optymalny, to inwestycja ta szybko nam się zwróci. Zestaw fotowoltaiczny działa bezawaryjnie i nie wymaga żadnej obsługi. System może być instalowany zarówno na dachu skośnym, płaskim, jak i na ziemi w formie instalacji wolnostojącej. Posłużą nam do tego odpowiednie konstrukcje, które zapewnią bezpieczny montaż i efektywną pracę. Poza tym, w zestawie znajdują się różnego rodzaju przewody solarne, konektory szeregowe, bezpieczniki, czy falownik. Ten ostatni pełni bardzo ważną rolę, gdyż odpowiada za przemianę prądu stałego w prąd zmienny. Dzięki temu energia słoneczna może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym.

Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?

Najważniejszą i najbardziej kosztowną częścią zestawu są panele fotowoltaiczne. To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych. Na rynku dostępne są dwa modele ogniw. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są obecnie najlepszymi dostępnymi w sprzedaży. Cechują się wysoką sprawnością, efektywnością oraz trwałością. Są jednak bardzo drogie. Wykonuje się je z monokryształu krzemu, dzięki czemu mają owalny kształt i czarną lub ciemnoniebieską barwę. Nieco tańsze są te wykonane z ogniw polikrystalicznych. Ustępują one delikatnie panelom monokrystalicznym, ale są także bardzo trwałe i sprawne. Dlatego w większości instalacji wybiera się właśnie je. Tego rodzaju panele fotowoltaiczne wykonuje się z polikrystalicznego krzemu. Mają one prostokątny lub kwadratowy kształt oraz jasnoniebieską barwę. Panele fotowoltaiczne znajdziesz pod tym linkiem https://sklep.ekotechnologia.eu/c/22/panele-sloneczne.html. Pamiętaj, by kupować je od sprawdzonych dostawców. Panele pochodzące z nieznanego źródła mogą nie być w pełni sprawne, a ich efektywność może znacznie odbiegać od nowych ogniw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ