Leczenie problemów z gruczołem krokowym: jakie są dostępne opcje terapii?

0
41
Leczenie problemów z gruczołem krokowym

Trzy najczęstsze schorzenia gruczołu krokowego (prostata, stercz) to przerost prostaty, rak prostaty i zapalenie prostaty. Wybór terapii jest uzależniony m.in. od rodzaju choroby, zaawansowania objawów i wieku chorego. Przyjrzyjmy się metodom leczenia schorzeń gruczołu krokowego, którymi dysponuje współczesna medycyna.

Leczenie zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty, zarówno ostre, jak i przewlekłe, ma zwykle podłoże bakteryjne. Głównym filarem leczenia jest antybiotykoterapia doustna lub dożylna. Wspomagająco zalecane są leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, np. diklofenak. Jeśli występują znaczne trudności z oddawaniem moczu, lekarz może zalecić krótkotrwałą terapię lekami z grupy alfa-blokerów (np. tamsulozyna, doksazosyna) lub fitoterapię (np. wyciąg z owoców boczni piłkowanej). [1], [2]

Terapia przerostu stercza

Leczenie przerostu prostaty opiera się na trzech filarach: farkamoterapii, ćwiczeniach mięśni dna miednicy oraz leczeniu chirurgicznym.

Spośród leków stosować można:

  • ekstrakty roślinne dostępne bez recepty (np. wyciąg z owoców boczni piłkowanej, wyciąg z kory śliwy afrykańskiej, beta-sitosterole) – mogą łagodzić objawy związane z oddawaniem moczu;
  • alfa-blokery (np. tamsulozyna, doksazosyna) – rozluźniają mięśnie szyi pęcherza i włókna mięśniowe prostaty, dzięki czemu ułatwiają opróżnianie pęcherza;
  • inhibitory 5-alfa-reduktazy (np. finasteryd i dutasteryd) – wpływają na zmniejszenie objętości gruczołu krokowego;
  • leki przeciwmuskarynowe – pobudzają skurcze mięśnia wypieracza pęcherza moczowego, przez co ułatwiają oddawanie moczu.

Mięśnie dna miednicy otaczają narządy układu moczowo-płciowego. Ich sprawne kurczenie się i relaksacja mają znaczący wpływ na pracę dróg moczowych i funkcje seksualne. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą specjalizującym się w ocenie funkcji i leczeniu mięśni dna miednicy.

Leczenie chirurgiczne jest zwykle odraczane aż do momentu, kiedy inne metody walki z objawami przerostu prostaty nie działają. Polega na usunięciu całości lub części tkanek gruczołu krokowego. Prowadzi to do zniesienia przeszkody powodującej objawy, które są związane z oddawaniem moczu. Dostępne metody resekcji gruczołu krokowego dzieli się na przezcewkowe małoinwazyjne oraz na chirurgię klasyczną. [3], [2]

Leczenie raka prostaty

Wybór terapii u chorych na raka stercza zależy głównie od zaawansowania nowotworu, ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego oczekiwań. W zależności od wskazań stosowane są:

  • leczenie operacyjne – prostatektomia radykalna, czyli całkowite usunięcie stercza wraz z pęcherzykami nasiennymi i regionalnymi węzłami chłonnymi;
  • radioterapia – druga, obok chirurgii, podstawowa metoda miejscowego leczenia raka stercza;
  • leczenie hormonalne – stosowane w leczeniu zachowawczym oraz czasem przed leczeniem operacyjnym lub radioterapią;
  • chemioterapia;
  • leczenie uwarunkowane na zmniejszanie objawów związanych z oddawaniem moczu. [4], [2]

Istnieje wiele metod leczenia problemów z prostatą u mężczyzn. Ich skuteczność jest w dużej mierze uzależniona od jak najszybszego rozpoczęcia terapii i przestrzegania zaleceń lekarskich. Pamiętaj o regularnych badaniach prostaty (oznaczanie markera PSA z krwi i badanie per rectum) i wcześnie reaguj na wszelkie dolegliwości z dolnych dróg moczowych.

 

Bibliografia

[1]       „Ostre zapalenie gruczołu krokowego”. Dostęp: 22 październik 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/chapter/B16.II.14.8.13.6.

[2]       Drewa T. (red.) i Juszczak K. (red.), Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, I. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018.

[3]       „Medycyna po Dyplomie – Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego”. Dostęp: 8 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/25833,leczenie-lagodnego-rozrostu-gruczolu-krokowego

[4]       „Rak gruczołu krokowego”. Dostęp: 22 październik 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/chapter/B01.X.G.2.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ