Miażdżyca to bardzo podstępna przypadłość, która bardzo wcześnie zaczyna się rozwijać, bo pojawia się już u nastolatków. Każdy nasz narząd w całym naszym organizmie jest opleciony siecią naczyń krwionośnych, którymi płynie krew bogata w tlen i składniki odżywcze. Zdrowe i dobrze pracujące tętnice swoim wyglądem przypominają gładkie, giętkie, długie rurki, które się rytmicznie kurczą i rozszerzają powodują przy tym swobodny przepływ krwi.Na nasze nieszczęście wraz z wiekiem zaczynają twardnieć, a na ich ściankach rozpoczyna się proces odkładania tłuszczu, białka, cały ten proces jak już wspomniałem wcześniej rozpoczyna się już w młodym wieku u nastolatków.
Rozwijająca się choroba miażdżycowa ma bardzo niewinnie objawy. Jeżeli pojawia się u nas zadyszka po wejściu na pierwsze piętro, często bolą nas łydki nawet po krótkim spacerze, mamy problem z brakiem koncentracji lub zapamiętywaniem może to świadczyć o rozwijającej się miażdżycy. Bagatelizowanie objawów i nie leczenie przypadłości może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu a w gorszych przypadkach do amputacji kończyny dolnej. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i przede wszystkim kontrola prawidłowego poziomu cholesterolu.
Jeżeli chodzi o prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie to nie ma określonej normy dla wszystkich ludzi. Jego poziom jest zależny od wielu czynników między innymi od wieku, od tego czy palimy papierosy, od cukrzycy czy na nią chorujemy czy nie, czy też od aktywności fizycznej, czy jest obecna w naszym życiu.
O podwyższonej wartości cholesterolu świadczy głównie otyłość brzuszna, można zrobić w domu test mierząc centymetrem obwód talii, w kobiet nie powinien przekraczać osiemdziesiąt dziewięć, natomiast u mężczyzn sto dwa centymetry.
Jednak najlepiej jest zapobiegać niż później leczyć, dlatego też jeżeli obserwujemy u siebie objawy lub też jeżeli mamy zdiagnozowaną chorobę miażdżycy najlepiej nie dopuszczać do pogłębienia objawów stosując dietę przeznaczoną dla naszego przypadku chorobowego.
Na każdej stronie internetowej można poszukać informacji na temat dieta miażdżycowa – jadłospis, lub takowej informacji udzieli nam każdy lekarz specjalista w tej dziedzinie, który podszkoli nas co można a czego nie można jeść.
Największą uwagę należy zwrócić na mleko i jego przetwory aby były o zmniejszonej zawartości tłuszczu, śmietanę należy zastąpić jogurtem naturalnym, podobnie jak masło margaryną, należy zrezygnować z serków topionych i z tłustych. Wędlinę i szynkę należy zastąpić mięsem drobiowym lub z indyka, które są chude. Pamiętajmy jednak aby w przyrządzaniu mięsa zrezygnować z smażenia na grubym oleju, najlepiej piec w filii lub gotować na parze.
Pieczywo wybierajmy ciemne, podobnie jak ciemny makaron, kasza lub owsianka. Bardzo duża ilość warzyw i owoców również zbawiennie wpływa na obniżenie podwyższonego cholesterolu w naszym organizmie. Najlepiej zjadać około dwóch kilogramów dziennie.
Wiem, że dla większości osób wymieniony jadłospis może być bardzo „ubogi” w produkty, jednak zdrowie najważniejsze.
Miażdżyca
[Głosów:0 Średnia:0/5]