Na czym polega obróbka CNC?

0
542
Na czym polega obróbka CNC

Obróbka CNC (ang. Computerized Numerical Control – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) polega na skrawaniu materiału z wykorzystaniem zaawansowanych maszyn wyposażonych w mikrokomputery – najczęściej są to frezarki, tokarki lub urządzenia wielofunkcyjne. Technologia ta pozwala na zachowanie doskonałej dokładności obróbki przy minimalizacji kosztów produkcji. CNC umożliwia obróbkę nie tylko metali (aluminium, mosiądzu czy stali), ale także tworzywa sztucznego, drewna, a nawet twardych pianek, dzięki temu jej zastosowanie jest niezwykle szerokie i wykracza poza przemysł ciężki.

Jak przebiega proces obróbki CNC?

Pierwszym etapem jest faza projektowania i przetwarzania projektu w programie komputerowym, a następnie na jego podstawie wykonywany jest ostateczny produkt. Faza projektowania powinna uwzględniać rodzaj materiału poddawanego obróbce, a jakość wykonania żądanego elementu zależy między innymi od klasy obrabiarki i jakości narzędzi. Dzięki temu, że oprogramowanie zapamiętuje wprowadzone parametry, nie ma konieczności każdorazowego ustawiania urządzenia, a produkty mogą być produkowane „taśmowo”. Obróbka CNC to unowocześniona technika skrawania, w której operator maszyny nie odpowiada za każdy jej ruch, ale wprowadza projekt realizowany następnie w sposób zautomatyzowany. W uproszczeniu proces skrawania polega na precyzyjnym usunięciu części materiału z produktu surowego tak, by uzyskać pożądany kształt produktu końcowego.

Jakie są zalety obróbki CNC?

Poza zautomatyzowaniem procesu produkcyjnego do zalet obróbki CNC należy niezwykła precyzja większości urządzeń umożliwiających skrawanie tą technologią. Obróbka taka jest bardziej wydajna i dokładna. Zastosowanie znajduje np. tutaj https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka. Komputerowa obsługa skraca także czas produkcji i minimalizuje straty materiałowe. Maszyna nie męczy się tak, jak człowiek na jej miejscu, popełnia także zdecydowanie mniej błędów. Choć inwestycja w technologię CNC wymaga początkowo dużych nakładów finansowych, to zwraca się szybko i jest niezwykle opłacalna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ