Dla większości mężczyzn broda jest atrybutem siły, powagi i męskości. Gęsty zarost nadaje twarzy wyrazistego charakteru, a panowie wyglądają stylowo i elegancko. Jednak nie wszyscy mogą się cieszyć nieskazitelną i piękną brodą. Część mężczyzn mierzy się z nieregularnym zarostem na twarzy. Warto zatem sprawdzić, jak temu zaradzić.
Jak nieregularny zarost na twarzy wpływa na poczucie pewności i samoocenę mężczyzn?
Gęsta i bujna broda to marzenie wielu panów. Niestety część z nich boryka się z niejednolitym zarostem, który przekłada się na nieestetyczną prezencję. Negatywnie wpływa to na pewność siebie i samopoczucie, ponadto obniża samoocenę. Dodatkowo mężczyźni mogą czuć się mniej atrakcyjnie lub mniej męsko, porównując swój zarost z innymi osobami, ponadto może to wywoływać uczucie frustracji. Nieregularny zarost staje się wiec źródłem samokrytyki, natomiast koncentracja na niedoskonałościach prowadzi do zaniżenia poczucia własnej wartości. Z tego też powodu, niektórzy mężczyźni mogą odczuwać niepewność w relacjach z innymi osobami, zwłaszcza kobietami. Właśnie dlatego panowie przywiązują do wyglądu swojej brody.
Czym jest spowodowany nieregularny zarost?
Niejednolity zarost może być spowodowany kilkoma czynnikami. Duże znaczenie mają tutaj geny, gdyż to właśnie one istotnie wpływają na to, jak rośnie broda. Po rodzicach czy dziadkach dziedziczony jest wzorzec wzrostu włosków, ich gęstość oraz rozmieszczenie. Jeżeli przodkowie zmagali się z nieregularnym zarostem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjawisko to będzie występowało w następnych pokoleniach. Innym czynnikiem są hormony. Testosteron oraz jego pochodna dihydrotestosteron (DHT), mają znaczący wpływ na wzrost włosów. Ich niedobór może skutkować słabym lub nieregularnym zarostem. Istotny jest również codzienny styl życia. Niewystarczająca ilość snu, stres czy palenie papierosów, mogą negatywnie oddziaływać na stan i wygląd brody. To samo dotyczy niewłaściwej diety. Niedobór witamin i składników odżywczych takich jak: biotyna, cynk, białko czy wit. D, mogą osłabić włosy i spowolnić ich wzrost. Niejednolity zarost może wynikać również z uszkodzeń skóry. Blizny po infekcjach, stanach zapalnych, wypadkach czy urazach mogą powodować trwałą utratę włosów w uszkodzonym obszarze skóry. Niezwykle ważna jest również odpowiednia pielęgnacja.
Wskazówki pielęgnacyjne na zagęszczenie brody
Mężczyźni, którzy mieć piękną i bujną brodę, powinni zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Kluczowa jest systematyczność podejmowanych działań. Jednak co zrobić, aby zagęścić zarost? Do rytuału dbałości o skórę warto wdrożyć poniższe wskazówki:
- eksfoliacja skóry – regularne złuszczanie martwego naskórka pozwoli usunąć pozostałości, które mogą blokować mieszki włosowe oraz hamować ich wzrost. Peeling warto stosować 1-2 razy w tygodniu;
- odpowiednie nawilżenie skóry – to niezwykle ważne, gdyż nawilżona skóra wspiera wzrost zdrowych mieszków włosowych. O ten rodzaj pielęgnacji należy zadbać każdego dnia. W tym celu warto kupić lekki krem, dobrany do konkretnego rodzaju skóry;
- olejki – w celu zagęszczenia zarostu warto stosować dedykowane olejki do brody, które stymulują wzrost, zmiękczają włoski i pielęgnują skórę;
- masaż twarzy – masaż poprawia krążenie krwi, dzięki czemu mieszki włosowe otrzymują więcej składników odżywczych oraz tlenu. Warto zatem codziennie przez kilka minut delikatnie masować twarz palcami, np. na sucho lub podczas nakładania olejku;
- unikanie szkodliwych substancji w kosmetykach – nie należy stosować kosmetyków zawierających alkohol czy inne składniki silnie wysuszające skórę. Ich działanie znacząco osłabi zarost.
Dodatkowo warto pamiętać o diecie bogatej w składniki odżywcze. Wzrost mieszków włosowych jest ściśle związany ze stanem zdrowia organizmu. Zatem kluczowe jest, aby w codziennym jadłospisie uwzględnić produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze. Warto, aby na talerzu systematycznie znajdowały się tłuste ryby, mięso, jaja, warzywa, nasiona czy orzechy. Kluczowa będzie także redukcja stresu – to istotny czynnik, który pomoże w zagęszczaniu brody. Warto zatem wdrożyć różne techniki relaksacyjne, aby obniżyć poziom stresu.
Czy przeszczep włosów jest dobrym rozwiązaniem na zagęszczenie brody?
Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa w zagęszczaniu brody, jednak wymaga systematyczności i dużo cierpliwości. Wielu mężczyzn poszukuje innych alternatyw. Jednak w niektórych przypadkach sama pielęgnacja może okazać się niewystarczająca. Wielu mężczyzn zmagających się z problemami z zapuszczeniem brody decyduje się na jej przeszczep ze względu na osiągnięcie naturalnie wyglądających rezultatów. W transplantacji włosów wykorzystywane są własne mieszki włosowe, które płynnie łączą się z istniejącym już zarostem. Przeszczep brody jest jednym z trwalszych rozwiązań dla niejednolitego wzrostu brody. W wielu przypadkach po przeprowadzeniu tego zabiegu mieszki włosowe zaczynają rosnąć naturalnie przez całe późniejsze życie.
Jaką metodę przeszczepu brody warto wybrać?
Coraz częściej wybieranym sposobem przeszczepu brody jest metoda FUE. Jest o nowoczesna technika, która zyskała już szerokie grono zwolenników, ponieważ jest mniej inwazyjny i skraca okres rekonwalescencji. Transplantacja włosów FUE polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z miejsca dawczego i przeszczepienie ich w obszar biorczy. Przeszczepiane są wszystkie istotne struktury włosa wraz z komórkami macierzystymi. Procedura ta pozostawia niewidoczne gołym okiem mikroskopijne blizny. Transplantacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.
Przeszczep brody często wybieranym zabiegiem na zagęszczenie zarostu. Jednak należy pamiętać, aby zabieg był przeprowadzany przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów.