O tym, czy prostata jest zdrowa, mówi nam przede wszystkim jej rozmiar. Jako gruczoł o charakterze mięśniowym, może on z czasem ulegać rozrostowi. Ale nie należy tego traktować w kategoriach chorobowych. Tak, jak prostata rośnie do dwudziestego roku życia, tak po pięćdziesiątce rozrasta się, co jest objawem procesów starzenia w organizmie mężczyzny. Jak więc wygląda i jakie są jej prawidłowe wymiary?
Każdy mężczyzna rodzi się z prostatą. Bez tego gruczołu funkcje rozrodcze byłyby zachwiane. Bo to właśnie prostata produkuje płyn transportujący i będący zarazem energią dla plemników. Gdyby więc nie prostata, rozmnażanie byłoby niemożliwe. Wracając jednak do rozmiaru, to początkowo, u małego dziecka, ma ona zaledwie wielkość ziarnka grochu. Oczywiście z czasem rośnie, co ma też silny związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie mężczyzny. Jej poziom ostatecznie kształtuje się pomiędzy dwudziestym, a dwudziestym piątym rokiem życia. Wówczas prostata, zwana też sterczem, zaczyna przypominać swoim kształtem orzech włoski czy też kasztan jadalny. Ciężar dojrzałego gruczołu kształtuje się na poziomie 20 gram. Jego objętość to najczęściej 25 centymetrów sześciennych.
Prostata wymiary
A jakie wymiary ma konkretnie? Podczas badania ultrasonograficznego ocenie poddawane są zawsze trzy wymiary gruczołu: wysokość, szerokość oraz długość. Pierwsza nie powinna nigdy przekraczać 35 mm. Druga powinna być poniżej 45 mm. Długość natomiast nie może być większa niż 3,5 cm. Ważne tu jest także przeliczenie objętości gruczołu. Mając trzy wymiary można potraktować go jako figurę przestrzenną i wyliczyć dokładnie jego objętość. Gdy nie przekracza ona 25 mililitrów, wówczas można być spokojnym.
Jeśli pomimo prawidłowych wymiarów odczuwane są dolegliwości ze strony układu moczowego, czy wręcz samej prostaty, wówczas można przypuszczać, że w obrębie gruczołu toczy się stan zapalny. W takiej sytuacji ważne staje się podjęcie natychmiastowego leczenia, aby choroba nie rozwinęła się do stanu, który skutecznie zmniejszy codzienny komfort życia.
Prawidłowa wielkość prostaty
[Głosów:0 Średnia:0/5]