Zdrowie układu trawiennego koni to bardzo ważna kwestia, o której powinien pamiętać każdy właściciel wierzchowca. Możemy bowiem wspomagać jego procesy wewnętrzne poprzez wprowadzenie zoptymalizowanej diety. Przydatne będą również probiotyki dla koni. Co to takiego?
Układ pokarmowy – co powinieneś o nim wiedzieć?
Specyfika układu trawiennego konia determinuje sposób jego odżywiania. To ten system odpowiada za przetworzenie pokarmu na energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Układ pokarmowy konia ma od 22 do nawet 40 metrów, co oznacza, że jest dziesięć razy dłuższy niż jego ciało. Konie potrafią spędzać na pobieraniu pokarmów nawet osiemnaście godzin w ciągu doby. Żucie pożywienia jest jego podstawową potrzebą. Dzięki temu zęby odpowiednio się ścierają i wydziela się odpowiednia ilość śliny. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego jest błonnik. Wpływa on na pracę całego organizmu, zapobiega nadmiernemu wzrostowi zębów i wspomagają produkcję śliny. Błonnik odżywia także florę bakteryjną jelita grubego i chroni błonę śluzową żołądka przed kwasem żołądkowym. Dlatego nie powinno go zabraknąć w końskiej diecie. Błonnik znajdziemy chociażby w meszu, czyli wysokoodżywczej karmie, która sprawdzi się u wszystkich grup koni. Duże ilości błonnika znajdują się chociażby w otrębach pszennych i owsie.
Probiotyki dla koni – jaką pełnią rolę?
Probiotyki podnoszą poziom pożytecznej flory bakteryjnej w jelitach. Razem z drożdżami mogą wzmocnić zdrowie konia. Wszystko dzięki mikroorganizmom, które redukują obszar i pożywienie dla potencjalnych patogenów. Wspierają też zdrowe trawienie i wspomaga system immunologiczny. Probiotyki dla koni redukują kwasowość jelita, pomagają także w rozkładaniu błonnika, co pozwala uzyskać więcej energii z pokarmu. Dzięki temu ograniczymy ryzyko wystąpienia otyłości czy ochwatu. Stymulują także wzrost i aktywność pożytecznych bakterii. Probiotyki dla koni możemy podawać w bardzo prosty sposób. Producenci zadbali bowiem o wygodne dawkowanie i opisy niezbędne do prawidłowego włączania ich do diety konia. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://vital.sklep.pl/uklad-pokarmowy. Producenci przygotowali probiotyki dla koni o różnych potrzebach. W ten sposób powstały preparaty dla zwierząt zmagających się ze stresem, alergiami, klaczy karmiących, czy z niską odpornością. Probiotyki dla koni pomagają także we wszelkich zaburzeniach układu pokarmowego. Każdy produkt posiada też informację o wydajności, co ułatwia zamawianie.