Przerost prostaty a aktywność na świeżym powietrzu: jak sport wpływa na zdrowie układu moczowo-płciowego?

0
57
Przerost prostaty a aktywność na świeżym powietrzu: jak sport wpływa na zdrowie układu moczowo-płciowego

Częstość występowania przerostu prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Ze względu na starzenie się społeczeństwa coraz więcej mężczyzn zmaga się z tym problemem. Szacuje się, że cechy łagodnego przerostu stercza występują u ok. 50% mężczyzn w wieku 60 lat i niemal u wszystkich powyżej 80 lat. Styl życia ma wpływ na funkcję prostaty. Dlaczego sport jest ważny dla zdrowia prostaty?

Jaki sport uprawiać dla zdrowia prostaty?

Każdy rodzaj ruchu długofalowo przynosi duże korzyści dla zdrowia całego organizmu. W świecie zdominowanym przez pracę siedzącą lub stojącą oraz spędzanie wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem nie jest łatwo pozostać aktywnym. Ważne jest szukanie wszelkich wolnych chwil w ciągu dnia na chociażby krótki spacer, jazdę na rowerze czy sesję jogi. Wszystkie te aktywności możesz wykonywać bez dodatkowego wydawania pieniędzy na drogi sprzęt – wystarczy, że wyjdziesz z domu.

Oprócz amatorskich sportów warto raz na jakiś czas sięgnąć po poradę u trenera personalnego lub fizjoterapeuty, którzy są w stanie profesjonalnie określić zakres ćwiczeń, które przyniosą dla Ciebie najwięcej korzyści.

Obok standardowych treningów warto także wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ćwiczenia są proste i można je wykonywać tak naprawdę wszędzie – w domu, pracy i w podróży. Niektórzy mają trudności ze zlokalizowaniem tych mięśni. Tu również pomocna będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Zdrowie prostaty a sport – poprawa krążenia

Aktywność fizyczna sprawia, że krew w organizmie krąży szybciej i sprawniej. W końcu mięśnie i płuca potrzebują wówczas dodatkowej dawki energii i tlenu. Często zapomina się o tym, że wpływ ruchu na krążenie krwi jest znacznie obszerniejszy. W całym organizmie dochodzi wówczas do poprawy ukrwienia narządów – w tym prostaty i otaczających ją tkanek. Dobre ukrwienie to dobre odżywienie i natlenowanie, a to sprzyja walce z dokuczliwymi objawami przerostu prostaty.

Zdrowie prostaty a sport – wzmocnienie mięśni

Ćwiczenia siłowe (oporowe) zwiększają masę i siłę mięśni. Wpływa to korzystnie na wygląd sylwetki i ogólną sprawność. Wzmacnianie mięśni brzucha sprzyja poprawie rytmu wypróżnień i oraz pracy pęcherza moczowego. Trenowanie mięśni grzbietu poprawia postawę ciała i ułożenie narządów w miednicy. Budowanie mięśni ma też korzystny wpływ na strukturę kości, które stają się silniejsze i mniej podatne na obciążenia. Dobre rusztowanie kostne to podstawa zdrowego dna miednicy. [1], [2]

Zdrowie prostaty a sport – rozluźnienie mięśni

Ćwiczenia rozciągające, które możesz wykonywać na świeżym powietrzu, to przede wszystkim niektóre z pozycji jogi. Ich znaczenie dla zdrowia prostaty również jest niebagatelne – żeby dno miednicy wspierało pracę i położenie prostaty i innych narządów układu moczowo-płciowego, musi być zdolne do napinania i rozluźniania zawsze wtedy, gdy jest to potrzebne.

Przerost prostaty – podejście wielotorowe

Aktywność fizyczna to tylko jeden z wielu sposobów na wspieranie zdrowia układu moczowo-płciowego. Znaczenie ma także odpowiednio zbilansowana dieta bogata w kwasy omega-3 i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Ważne jest także zaprzestanie palenia papierosów i ograniczenie do minimum lub całkowite unikanie picia alkoholu. Leczenie przerostu prostaty może opierać się na postępowaniu farmakologicznym (preparaty na bazie ziół, np. z wyciągiem owoców palmy sabałowej, oraz tabletki z alfa-blokerami lub inhibitorami 5-alfa-reduktazy). Przy zaawansowanym przeroście i objawach może być konieczne chirurgiczne zmniejszenie objętości prostaty.

Bibliografia

[1]       L. H. P. HOUBEN i in., „Resistance Exercise Training Increases Muscle Mass and Strength in Prostate Cancer Patients on Androgen Deprivation Therapy”, Med Sci Sports Exerc, t. 55, nr 4, s. 614–624, kwi. 2023, doi: 10.1249/MSS.0000000000003095.

[2]       H. W. Lee, S. A. Kim, J. W. Nam, M. K. Kim, B. Y. Choi, i H. S. Moon, „The Study About Physical Activity for Subjects With Prevention of Benign Prostate Hyperplasia”, Int Neurourol J, t. 18, nr 3, s. 155–162, wrz. 2014, doi: 10.5213/inj.2014.18.3.155.

[3]       „Główny Urząd Statystyczny / Metainformacje / Słownik pojęć / Pojęcia stosowane w statystyce publicznej”. Dostęp: 4 lipiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/193,pojecie.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ