Renta chorobowa jakie choroby

0
592
Renta chorobowa jakie choroby

Większość „zwykłych śmiertelników” o rencie wie jedynie tyle, że należy się, jeśli jest się przewlekle chorym – na tyle, że stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie pracy zawodowej. Taka wiedza jednak nie wystarczy, jeśli faktycznie chcemy bądź jesteśmy zmuszeni z takiego rodzaju dofinansowania od państwa skorzystać. Warto – to przecież między innymi na to idą składki opłacane przez pracodawców z naszej pensji. Jeśli więc tylko renta chorobowa się należy – jakie choroby brane są pod uwagę – dobrze wiedzieć.
W podejmowaniu decyzji o przyznaniu bądź odrzuceniu wniosku o rentę jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych – to właśnie jego komisja decyduje o tym, czy pieniądze zostaną ci przyznane i czy posiadane przez ciebie schorzenia kwalifikują się do otrzymania pieniędzy od państwa. Otrzymanie świadczenia, a więc w tym wypadku renty chorobowej (a jakie choroby się do tego kwalifikują, o tym później), decyduje stopień inwalidztwa, jakie choroba poczyniła w organizmie. Jeśli więc złapaliście wyjątkowo paskudną grypę i na jej konto chcecie otrzymać rentę chorobową, możecie od razu o tym zapomnieć.
Co ciekawe, a w zasadzie najciekawsze w tym wszystkim, nie istnieje żadna odgórnie stworzona lista chorób, które człowieka kwalifikują do otrzymania renty chorobowej. Wszystko zależy więc od indywidualnego przypadku, od stanu zdrowia oraz od tego, jaki wpływ na konkretnego człowieka ma schorzenie, na które cierpi. O wszystkich tych kwestiach orzeka właśnie komisja ZUS-owska. Procedura jest w każdym przypadku dosyć skomplikowana i nie ma żadnej możliwości, żeby ją ominąć.
To również pewnego rodzaju zabezpieczenie dla samego urzędu, który w ten sposób może kontrolować ilość wydawanych rent i jest w stanie sprawdzić, czy wśród starających się o jej przyznanie nie ma osób jednak zdolnych do pracy, chcących jedynie wzbogacić się o kilkaset złotych miesięcznie. Każdy przypadek zawsze rozpatrywany jest indywidualnie, można więc zawsze próbować, jeśli sądzimy, że męczące nas schorzenie skutecznie uniemożliwia nam normalne, codzienne funkcjonowanie.

http://www.babiniec-cafe.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ