Skakanie na skakance – jakie daje efekty?

0
1411
Skakanie na skakance

Co daje skakanie na skakance? Prawidłowe skakanie na skakance pozwala przede wszystkim na spalanie kalorii – około 300-400 kcal przez pół godziny. Jest to doskonała rozgrzewka przed treningiem, skutecznie rozgrzewająca mięśnie i stawy, chociaż przed rozpoczęciem skoków dobrze jest dodatkowo rozgrzać stawy, szczególnie nadgarstków i ramion. Skakanka często stosowana jest przez bokserów i zapaśników, a także innych sportowców. Podczas ćwiczeń ze skakanką sami ustalamy tempo i natężenie ćwiczeń. Możemy wykonywać klasyczne skoki, a także inne, bardziej różnorodne techniki.

Skakanka – zalety ćwiczenia

Regularne skakanie na skakance to sprawne spalanie tłuszczu (tracimy 300-400 kcal przez pół godziny ćwiczeń) oraz rozgrzewanie i ćwiczenie całego ciała. Dzięki ćwiczeniom ze skakanką poprawia się ogólna koordynacja ruchów, kondycja i gibkość ciała. Lepsza jest także szybkość ruchów, szczególnie jeśli staramy się podczas ćwiczeń zwiększać tempo. Skakanie na skakance bardzo przydaje się sportowcom uprawiającym sporty wymagające szybkości (np. piłka ręczna), skoczności (np. koszykówka), bardzo dobrej koordynacji ruchów (np. boks). Regularny trening na skakance powoduje wzmocnienie mięśni nóg, szczególnie łydek, a także mięśni ramion, pośladków, brzucha. Zwiększa się elastyczność i sprawność stawów – wyjątkowo dobrze trening podziała na staw skokowy, często narażony na kontuzje i urazy, zwłaszcza u osób uprawiających sporty. Skakanka poprawi także wydolność organizmu. Układ krążenie będzie działaj znacznie lepiej niż dotychczas, gdyż dostarczymy mu więcej tlenu. Tym samym zmniejszymy ryzyko zwału serca oraz chorób związanych z krążeniem. Pamiętajmy jednak, aby wykonywać rozgrzewkę stawów dłoni i ramion oraz ćwiczenia kolan i kostek przed rozpoczęciem skakania. Nie przyspieszajmy ani nie zwiększajmy trudności (np. stosując różne techniki skakania na skakance), jeśli nasze ciało nie jest jeszcze na to gotowe. Trening ze skakanką powinien zwiększać intensywność i szybkość, a także ilość skoków stopniowo. Zmniejszy to ryzyko, że bóle mięśni nie pozwolą wstać z łóżka następnego dnia po ćwiczeniach. Jeśli chcemy uniknąć kontuzji stawów, przemyślmy także nad miejscem do ćwiczeń. Niekorzystne będzie zupełnie twarde podłoże, gdyż obciąży ono stawy. Dobrze jest ćwiczyć na ziemi czy trawniku. Pamiętajmy także o odpowiednio amortyzującym obuwiu.

ćwiczenia na skakance - jakie efekty

Skakanka – technika

Aby skakanie na skakance rzeczywiście było korzystne dla zdrowia i kondycji, trzeba przede wszystkim opanować odpowiednią technikę skakania. Aby dobrze skakać, trzeba:

  • przyjąć wyprostowaną postawę;
  • wciągnąć i napiąć mięśnie brzucha;
  • ugiąć łokcie;
  • trzymać łokcie blisko tułowia;
  • odchylić dłonie na boki.

Podczas skakania poruszają się nadgarstki i dłonie – to one wprawiają skakankę w ruch. Barki pozostają w tym czasie nieruchome. Skacze się tylko na palcach i na niewielką wysokość. Dopiero kiedy opanujemy podstawową technikę skakania, możemy wypróbować inne sposoby skakania na skakance, takie jak „ósemki”, czyli krzyżowanie skakanki podczas skoku, podskakiwanie na jednej nodze, bieganie w miejscu.

Skakanka – przeciwwskazania

Skakanie na skakance jest korzystne dla większości zdrowych osób i dla wszystkich, którzy uprawiają sporty. Jednak skoki na twardej powierzchni mogą okazać się zbyt obciążające dla ludzi cierpiących na bóle stawów lub narzekających na słabe kości. Intensywne ćwiczenia ze skakanką nie są także wskazane dla osób z dużą nadwagą lub otyłością i problemami z krążeniem lub ostrą niewydolnością serca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ