Szczepienia na wakacje

0
1091
Szczepienia na wakacje

Planując wakacje w odległych zakątkach świata, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zapoznać się z działem medycyny podróży, który dotyczy celu naszej wyprawy.

Okazuje się, że wczasy, które miały być rajem, mogą skończyć się pobytem w szpitalu, jeśli tylko nie zachowamy optymalnej ostrożności. Ta jest priorytetem nie tylko dla ochrony naszego zdrowia, ale nawet życia. Musimy zdawać sobie sprawę, że zagraniczne wyjazdy są atrakcyjne, ale tylko wtedy, gdy dobrze się do nich przygotujemy.

Wizyta w placówce medycyny podróży

Jeśli wybierasz się do kraju europejskiego, możesz być spokojny. Na naszym kontynencie nie musimy obawiać się zagrożeń epidemiologicznych czy zwiększonego ryzyka zachorowania na groźne choroby zakaźne. W krajach europejskich panuje nie tylko zbliżone kultura, ale również flora bakteryjna, która zabezpiecza nas przed różnego rodzaju schorzeniami.

Zupełnie inaczej jest w odległych zakątkach, które zresztą cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością. Planując tam wyjazd, najpierw warto udać się do wybranej placówki medycyny podróży. Tam lekarz przedstawi nam optymalne działania profilaktyczne, dzięki którym z całą pewnością uda się zachować pełne zdrowie.

Warto wiedzieć, że wyjazd do niektórych zakątków świata wiąże się z koniecznością wykonania określonych szczepień. Ponieważ wykonuje się je w seriach, pierwsze zastrzyki należy przyjąć nawet kilka miesięcy przed wyjazdem. Wiele zależy oczywiście od rodzaju ochrony, jaka jest wymagana czy też chorób, na które możemy zapaść bez ich wykonania. Do niektórych krajów nawet nie wjedziemy bez świadectwa realizacji niezbędnych szczepień, a wymarzony wyjazd może zakończyć się kwarantanną w nieznanym miejscu, z dala od domu.

Lekarz, który zajmuje się medycyną podróży, wskazuje poszczególne etapy przygotowań do wyjazdu. Określa terminy szczepień, pomaga też w doborze niezbędnych gadżetów czy podstawowych lekarstw doraźnych, które mogą nam pomóc już na miejscu. Tylko z jego pomocą będziemy odpowiedni przygotowani do wyjazdu.

Szczepienia obowiązkowe

Istnieje lista szczepień obowiązkowych, które należy wykonać, udając się do określonego kraju. Przykładem może być obowiązkowe zaszczepienie się przeciwko chorobie mieningokokowej, jeśli wybieramy się do Arabii Saudyjskiej. Na żółtą gorączkę musimy zaszczepić się, jadąc do Angoli, Ghany, Kongo czy Liberii.

Szczepienia zalecane

Dużo obszerniejsza jest lista szczepień zalecanych, czyli tych, których nie trzeba wykonywać, ale dla pełnego bezpieczeństwa warto je zrealizować. Najczęściej turyści szczepią się ochronnie przed chorobą, taką jak dur brzuszny. Szczepionka jest wykonywana przed wyjazdem Afganistanu, na Barbados, do Boliwii, Chin, do Egiptu, na Dominikanę, Filipiny czy Fidżi. Jadąc w te miejsca, warto nie tylko ochronić się przed durem brzusznym, ale też wirusowym zapaleniem wątroby typu A oraz B.

Szczepienia rutynowe

Każdy z nas rutynowo powinien wykonywać szczepienie, które będzie nas chronić przed zakażeniem chorób, takich jak tężec, krztusiec czy błonica. Szczepionki zalecane są wszystkim, bez względu na kierunek wakacyjnego wyjazdu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ