Trzeźwość kierowcy podczas prowadzenia pojazdu to kluczowa kwestia wpływająca zarówno na jego osobiste bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Każdy kierowca wsiadając za kierownice powinien być pewny swojej trzeźwości. Jest to szczególnie ważne dzień po zakrapianej alkoholem imprezie, ponieważ alkohol może dalszym ciągu znajdować się w krwi. Jakie zagrożenia niesie za sobą prowadzenie samochodu przez nietrzeźwego kierowcę? Jak zbadać trzeźwość? Podpowiadamy!
Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu – jakie niesie za sobą zagrożenia?
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu niesie za sobą szereg konsekwencji. Przede wszystkim, nietrzeźwy kierowca stwarza poważne zagrożenie dla samego siebie, pasażerów, innych kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu naraża także kierowcę na sankcje prawne, które w zależności od stanu kierowcy niosą za sobą odmienne konsekwencję. W przepisach wyróżniony został stan po spożyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Stan po spożyciu alkoholu to przypadek, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, a kierowca prowadzący w takim stanie naraża się na karę aresztu, grzywnę i czasie zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Z kolei, stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi powyżej 0,5 promila. Osoba prowadząca pojazd w takim stanie podlega grzywnie oraz karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.
Alkomaty osobiste – jak samodzielnie zbadać trzeźwość?
Samodzielne badanie trzeźwości w warunkach domowych to coraz popularniejszych sposób na sprawdzenie stanu trzeźwości, kiedy mamy odnośnie tego wątpliwości. Pomiaru zawartości alkoholu we krwi można dokonać dzięki posiadaniu alkomatu osobistego. Urządzenie to pozwoli na dokładne określenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu oraz stwierdzenie gotowości do prowadzenia pojazdu lub konieczności wstrzymania się przez jakiś czas od wsiadania za kółko.
Aktualnie na rynku dostępna jest szeroka gama alkomatów osobistych, które pozwalają na samodzielnie sprawdzenie stanu swojej trzeźwości. Zdecydowanie najlepszym i najchętniej wybieranym przez kierowców rozwiązaniem są alkomaty elektrochemiczne, które posiadają doskonałe parametry techniczne i wysoki poziom dokładności. Wskazania uzyskiwane przy pomocy tego typu urządzeń są bardzo zbliżone do tych generowanych przez alkomaty policyjne.
Badanie trzeźwości – o czym pamiętać?
Badania trzeźwości realizowane przy pomocy alkomatu osobistego to dobry sposób na sprawdzenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednak należy pamiętać o tym, że badanie to musi zostać przeprowadzone w odpowiedni sposób. Chcąc uzyskać prawidłowy wynik, pamiętaj o tym, żeby:
– Korzystać ze skalibrowanego alkomatu
– Wykonać pomiar zgodnie z instrukcją
– Nie używać alkomatu bezpośrednio po spożyciu alkoholu
– Nie wdmuchiwać do ustnika alkomatu innych substancji
– Przepłukać wodą usta
– Wykonać pomiar dwa razy
Kierowanie się tymi zasadami pozwala na otrzymanie miarodajnego wyniku. Jednak, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub wynik mieści się z dopuszczalnej normie, ale jest niebezpiecznie blisko granicy to warto zrezygnować z prowadzanie pojazdu. W takiej sytuacji, dobrym pomysłem może być także udanie się na pobliski komisariat policji, gdzie zostaniemy ponownie przebadani na zawartość alkoholu w organizmie.