Co kojarzy nam się z domem? Przede wszystkim ciepło i komfort. Dom to miejsce, do którego zawsze chce się wracać, i w którym najprzyjemniej się odpoczywa. Dlatego warto zadbać o jakość powietrza i ciepło w swoim domu – dzięki odpowiednim oknom.
Jak okna wpływają na ciepło?
Okna aluminiowe nazywane są energooszczędnymi, ponieważ fantastycznie pozwalają utrzymywać ciepło. W jaki sposób? Po pierwsze, wykorzystują do maksimum energię słoneczną. Wpuszczają słońce, pozwalają szybie szybko nagrzać wnętrze domu, i tym samym zmniejszyć wydatki na ogrzewanie zimą. Równocześnie, przy niewielkim nawet ogrzewaniu domu, dobrze dobrane okna aluminiowe umożliwiają zatrzymanie ciepła wewnątrz. Jest to możliwe dzięki dobrej szczelności profili okiennych i wysokim parametrom izolacji termicznej. Parametry te są wyszczególnione w opisie technicznym okna i warto zwrócić na nie uwagę.
Jak okna dbają o światło?
Jeśli w domu jest dużo okien – automatycznie jest w nim dużo światła. Jeśli te okna mają szyby o dużej powierzchni – jeszcze bardziej powiększa to ilość światła słonecznego wpadającą do środka. Latem, gdy grzeje słońce nie jest to tak bardzo odczuwalne, bo dni są długie. Jednak zimą każdy promień słońca jest na wagę złota – zachmurzone, ciemne dni powodują, że nawet i w południe świecimy sztuczne światło, czym marnujemy energię i psujemy swoje oczy. Im więcej światła słonecznego w domu przez większość dnia – tym lepiej dla domowników. Dlatego inwestycja w wymianę okien na większe, o większych szybach, jest równocześnie inwestycją w zdrowie domowników i ich komfort codziennej pracy w domu i wykonywania swoich obowiązków.
Okna a nasz portfel i środowisko
Energooszczędne okna aluminiowe dają też swobodę naszym portfelom i pozwalają odpocząć środowisku. Wykorzystywane jest do maksimum światło słoneczne, którego energia jest w pełni darmowa. Dzięki temu przez większość dnia nie zapalamy światła, świecimy je dopiero gdy zapadnie zmrok, tuż przed udaniem się na spoczynek – czyli przez niedługi czas w ciągu doby. Energia utrzymywana wewnątrz domu sprawia, że mniej jej potrzeba do ogrzania przez grzejniki. W rezultacie piec grzewczy działa na mniejszych obrotach, emituje mniej energii, i tym samym – zostawia więcej pieniędzy w naszych portfelach. Jeśli w Twoim domu są wciąż jeszcze stare, nieefektywne już okna – koniecznie je wymień!
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm