Znaczenie regularnej aktywności fizycznej dla zdrowia nóg

0
41
Znaczenie regularnej aktywności fizycznej dla zdrowia nóg

Ciało człowieka pod wieloma względami jest stworzone do ruchu. Silny szkielet, mocne mięśnie, elastyczne ścięgna – tym obdarzyła nas natura. Niestety współczesny styl życia daleki jest od wykorzystywania tego potencjału w pełni. Naszą codzienność dominuje siedzący tryb pracy lub wykonywanie zadań w pozycji stojącej. Dlaczego regularna aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia nóg?

Jak ruch wpływa na zdrowie nóg?

Aktywność fizyczna, zwłaszcza wykonywana regularnie, niesie ze sobą wiele korzyści dla kondycji i zdrowia nóg.

Przede wszystkim wzmacnia mięśnie łydek, ud oraz miednicy i kręgosłupa. Silna główna oś ciała przeciwdziała sile grawitacji i stanowi bardzo dobre wsparcie dla pozostałych struktur, jakimi są kości i stawy.

Chodzenie, bieganie, ćwiczenia na orbitreku oraz treningi siłowe zapobiegają osteoporozie, czyli utracie masy kostnej. Ten proces postępuje z wiekiem i jest szczególnie nasilony u kobiet. Dzięki regularnym ćwiczeniom możesz wzmocnić kości, dzięki czemu przy ewentualnych upadkach i urazach doznasz mniejszego ryzyka poważnego złamania.

Regularne wprawianie ciała ruch wspiera również pracę stawów. Angażując je w ich pełen zakres ruchu, pozwalasz na ich wzmacnianie i zwiększanie elastyczności. Może to zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia stawów na starość.

Dzięki częstej aktywizacji pompy mięśniowej nóg wspierasz pracę naczyń żylnych i przeciwdziałasz sile grawitacji. Krew swobodniej spływa do serca i nie tworzy zastojów. Chronisz nogi przed rozwojem pajączków, żylaków i niewydolności żylnej. [1], [2], [3]

Jakie sporty wspierają zdrowie nóg?

Niektóre rodzaje aktywności fizycznej są szczególnie korzystne dla nóg. Wybieraj te sporty, które angażują całe ciało i sprawiają, że czujesz, że się męczysz. Oznacza to, że wzrasta Twoje tętno, organizm lepiej się dotlenia i poprawia to przepływ krwi w całym ciele. Sporty polecane dla zdrowia nóg to:

  • spacery;
  • nordic walking (tzw. chodzenie z kijkami);
  • ćwiczenia na orbitreku;
  • jazda na rowerze;
  • taniec;
  • pływanie.

Zaleca się również wykonywanie treningów siłowych z obciążeniem, które doskonale wzmacniają mięśnie i poprawiają gęstość kości. Ćwiczenia typu joga i rozciąganie wpływają z kolei na poprawę równowagi i napięcia między poszczególnymi grupami mięśniowymi.

Ruszaj się bezpiecznie

Podczas uprawiania sportu jesteś narażony na kontuzje. Możesz zmniejszać ryzyko ich wystąpienia poprzez dobre przygotowanie się do treningów. Zadbaj o wygodny strój i obuwie sportowe. Podczas ćwiczeń miej pod ręką butelkę z wodą. Unikaj aktywności wysoce kontuzjogennych, do których należy m.in. bieganie, sporty zespołowe (np. piłka nożna, koszykówka) i jazda na nartach.

Jeśli doznasz urazu, działaj szybko, żeby w porę zminimalizować jego skutki. Skręcenia i złamania niezwłocznie konsultuj z lekarzem. Zanim dostaniesz się do placówki medycznej, stosuj chłodne okłady na kontuzjowane miejsce oraz żel z octanowinianem glinu, który działa przeciwobrzękowo i redukuje ból. W przypadku stłuczeń możesz zastosować zimne okłady i żel na stłuczenia z heparyną, która działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwzakrzepowo.

Zadbaj o zdrowie nóg już dziś!

Zdrowie ma się tylko jedno – to dotyczy również kondycji Twoich nóg. Całe życie pracujemy na to, żeby czuć się dobrze mimo przypływu lat. Na aktywność fizyczną nie potrzebujesz dużo czasu i pieniędzy, a może to mieć dla Ciebie długofalowe korzystne skutki. [4]

Bibliografia

[1]       „Aktywność fizyczna u osób zdrowych”. Dostęp: 29 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/75837

[2]       T. R. Waters i R. B. Dick, „Evidence of Health Risks Associated with Prolonged Standing at Work and Intervention Effectiveness”, Rehabilitation Nursing, t. 40, nr 3, s. 148–165, maj 2015, doi: 10.1002/rnj.166.

[3]       CDC, „Benefits of Physical Activity”, Centers for Disease Control and Prevention. Dostęp: 5 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.cdc.gov/physicalactivity/basics/pa-health/index.htm

[4]       J. S. McPhee, D. P. French, D. Jackson, J. Nazroo, N. Pendleton, i H. Degens, „Physical activity in older age: perspectives for healthy ageing and frailty”, Biogerontology, t. 17, nr 3, s. 567–580, cze. 2016, doi: 10.1007/s10522-016-9641-0.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ