Bezpieczne prace na wysokości

0
734
Bezpieczne prace na wysokości

Każdy z nas, kto mieszka w domu jednorodzinnym, przynajmniej raz na kilka lat musi korzystać z tak zwanych usług wysokościowych. Mowa tutaj o wynajęciu firmy, która wykonuje dla nas na przykład przycięcie gałęzi bardzo wysokiego drzewa, reperuje kabel rozwieszony na znacznej wysokości, czy też maluje elewację albo dach budynku. Dziś sprawdzamy w jaki sposób zapewnia się bezpieczeństwo w czasie takich prac.

BHP to za mało

Pracownicy firm świadczących usługi wysokościowe przechodzą w pierwszej kolejności wszystkie wymagane szkolenia. Jest to między innymi bezpieczeństwo i higiena pracy, następnie muszą ukończyć specjalny kurs, który pozwala na wykonywanie takiego zawodu legalnie. Jednak na tym sprawa się nie kończy. Prace na wysokości wymagają bowiem w dużej mierze przygotowania alpinistycznego. Dlatego też pracodawcy chętne przyjmują tam ludzi, którzy mają udokumentowane jakieś osiągnięcia we wspinaczce wysokogórskiej. Dzięki temu jest o wiele bezpieczniej, ponieważ ludzi ci wiedzą jakie zagrożenia mogą na nich czyhać i w jaki sposób im przeciwdziałać. Dlatego też nie ma się co dziwić, że w firmach prowadzących między innymi alpinistyczne mycie okien jest tak dużo ludzi, którzy w okresie zimowym zajmują się wspinaczką.

Wynajem usług wysokościowych

Jeśli więc mamy potrzebę wykonać jakieś prace na znacznej wysokości, to nie próbujmy zabierać się za to samodzielnie. Co prawda wycięcie wysokich gałęzi na drzewie wydaje się wykonalne, ponieważ możemy wejść na czubek po gałęziach, jednak jest to groźne, ponieważ nie mamy odpowiednich przeszkoleń ani doświadczenia. Wtedy bezpieczniej dla nas jest wynająć firmę, taką jak choćby Ropeexpert, która wykona dla nas niebezpieczną pracę. Koszty są niewspółmiernie niższe do tych, które musielibyśmy ponieść w razie jakiegoś niepowodzenia, które mogłoby polegać na przykład na upadku z wysokości kilku metrów na ziemię. To mogłoby bowiem grozić nawet śmiercią, a na pewno trwałym kalectwem.

Co więcej, jeśli lubimy się wspinać i zimą często wyjeżdżamy w góry, natomiast w okresie letnim brakuje nam takiej aktywności, dobrze jest zatrudnić się właśnie w takiej firmie jak wspomniane powyżej. Dzięki temu będziemy mogli zażywać adrenaliny przez cały rok, jednocześnie szlifując nasze umiejętności, które przydadzą się później w czasie wyjazdów w góry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ