Co przyciąga magnes?

0
787
Co przyciąga magnes?

Silniki elektryczne, komputery, a nawet szybkie pociągi używają magnesów. Magnesy przyciągają pewne rzeczy, odpychają inne i są niezbędnym składnikiem wielu przedmiotów, których używamy w codziennym życiu. Pytanie co przyciąga magnes, prowadzi do ciekawych wniosków.

Metale

Żelazo, nikiel i kobalt są silnie przyciągane do magnesów. Naukowcy nazywają te elementy metaliczne „ferromagnetykami” z powodu tego silnego przyciągania. Inne metale, takie jak wolfram i ołów, również przyciągają magnesy, ale bardzo słabo.

Minerały

Niektóre minerały są magnetyczne. Minerały zawierające platynę często mają przyciąganie magnetyczne zwykle z powodu zanieczyszczeń żelaznych. Hematyt i franklinit cechują się słabym magnetyzmem. Lodestone, inna nazwa magnetytu, jest wysoce magnetycznym minerałem, który sam w sobie jest magnetyczny, stąd nazwa magnetytu. Ciekawym materiałem ze względu na jego zaskakujące przyciąganie do magnesów są niektóre rodzaje czarnego piasku, który jest w rzeczywistości zmiażdżonym magnetytem. W obszarach wysoko wulkanicznych piasek ten może przyciągać magnesy przez ciecz, co jest bardzo przydatne w niektórych metodach wydobywania złota, ponieważ wyciąga zanieczyszczony piasek magnetyczny ze złota.

Rzeczy codzienne

Magnesy mogą przyciągać banknoty, płyny, płatki śniadaniowe, nawet truskawki, jeśli magnes jest wystarczająco silny. Powodem tego są przedmioty zawierające cząstki z żelaza, które przyciągają magnes. Na przykład atrament w banknotach zawiera cząsteczki żelaza. Płatki śniadaniowe są często wzmacniane żelazem, które może pozostawiać małe cząstki, które przylgną do magnesu. Żelazo naturalnie występuje w wielu rzeczach, takich jak niektóre ciecze, a nawet roślinność, ale wymaga bardzo silnego magnesu, aby je przyciągnąć.

http://www.oytam.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ