Rozwój dziecka w ciągu roku

0
500
Rozwój dziecka w ciągu roku

Od momentu urodzenia dziecka czas płynie zupełnie innym rytmem niż dotychczas. Każdy nowy członek rodziny wprowadza swoim pojawieniem się duże zamieszanie.
Rok to czas wydawałoby się niezbyt długi. Dla dorosłej osoby może to być okres wielkich zmian, ale zwykle nie jest. Nawet jeśli podejmujemy jakieś postanowienia noworoczne i planujemy znaczące przełomy, często zapominamy o nich już po kilku tygodniach.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku małego dziecka.
Ono ma swój plan rozwoju i nie rezygnuje nawet na moment z jego realizacji. Rok w rozwoju takiego malucha to dosłownie skok milowy. Z nieporadnego noworodka, który nie potrafi nic, nawet samodzielnie zlokalizować własnej stopy czy rączki, zmienia się w wesołego, wszędobylskiego, dosyć już samodzielnego urwisa.
Co potrafi roczne dziecko?
Wiele dzieci w tym wieku potrafi już samodzielnie chodzić przynajmniej kilka kroczków. Jednak akurat ta umiejętność nie jest obowiązkowa w tym wieku. Jeśli dziecko zacznie chodzić później, nie oznacza to, że coś dzieje się zbyt późno.
Roczniak natomiast z powodzeniem potrafi stać przy meblach czy wzdłuż nich się poruszać, na pewno potrafi przemieszczać się szybko w przeróżne sposoby na kolanach czy na pupie. Takie dziecko siedzi już bardzo stabilnie, jakby to robiło od zawsze. Potrafi długo bawić się klockami, układając z nich wysokie wierze. W tym wieku dziecko potrafi mówić już swoje pierwsze słowa.
Warto być często przy dziecku w czasie jego pierwszego roku życia, jeśli nie chcemy przegapić zmian, jakie następują w jego rozwoju tak naprawdę każdego dnia.

http://www.metasetagalareta.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ