Co to jest sygnatura?

0
562
Co to jest sygnatura?

Codziennie obywatele kontaktują się z urzędami, składając do urzędów rozmaite pisma, wnioski oraz podania. Dzwoniąc później do urzędu lub przychodząc osobiście słyszymy od urzędnika – proszę podać sygnaturę sprawy. Co to jest sygnatura? Słowo to używane jest przez urzędników, a także stosowane w sądzie.
Każda nowa sprawa w urzędzie, sądzie lub prokuraturze zostaje odpowiednio oznaczona, nadaje się numer sprawie. Jest to tzw. sygnatura.
Urzędnik, przyjmujący wniosek lub sprawę, nadaje sygnaturę, która wynika z rejestru spraw lub korespondencji. Jest to swoiste oznaczenie sprawy, jak by numer indywidualny danej sprawy. Sygnatura pozwala odnaleźć właściwą sprawę wśród tysiąca innych spraw. Sygnatura pozwala odróżnić sprawę cywilną od sprawy karnej lub administracyjnej, jak również dowiedzieć się, który wydział w urzędzie zajmuje się naszą sprawą. Osoba zainteresowana zazwyczaj dowiaduje się o sygnaturze danej sprawy, otrzymując odpowiedź na złożone pismo z urzędu lub z sądu.
Czy sygnatura jest tylko stosowana przez rozmaite urzędy lub sądy? Co to jest sygnatura w innych dziedzinach? Najogólniej rzecz biorąc, jest to ciąg cyfr oraz znaków, które tworzą niepowtarzalny, indywidualny numer. Sygnatura może być naniesiona na mapę i będzie to sygnatura kartograficzna, która przedstawia różne obiekty lub zjawiska. Także informatyka posługuje się terminem sygnatura. Co to jest sygnatura w informatyce i czy w ogóle tam występuje? Informatycy posługują często takimi pojęciami jak, sygnatura pliku oraz sygnatura wirusa.

http://www.normalsi.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ