Jednym z rodzajów tekstów, z jakimi spotykamy się zarówno w szkole, jak i potem w praktyce, w życiu codziennym, jest recenzja. Większość z nas czytała ich przynajmniej kilka (wiedząc o tym lub nie), często też niejedną wygłosiliśmy, ale kiedy przychodzi do napisania jakiejś, zazwyczaj nie mamy pojęcia, od czego w ogóle zacząć, ani tym bardziej – jak kontynuować. Co to jest recenzja i jak ją stworzyć? Okazuje się, że to wcale nie jest trudne.
Recenzja to inaczej cenny opis jakiegoś dzieła, najczęściej książki, filmu lub sztuki teatralnej. Bardzo często stajemy się recenzentami, nie wiedząc nawet o tym – kiedy wychodzimy z kina i dzielimy się z naszymi towarzyszami wrażeniami z filmu, w pewnym sensie tworzymy właśnie recenzję. Kiedy jednak mamy ją napisać, pojawia się problem.
Recenzję najlepiej zacząć od krótkiego wprowadzenia czytelnika w temat dzieła, które omawiamy. Zakreślmy więc krótko, czego ono dotyczy – nie chodzi o to, by było to streszczenie, ale raczej ogólny zarys. To ważne, bo część osób czyta recenzje przed np. wybraniem się do kina, więc nie wie jeszcze, czego się spodziewać.
Potem następuje czas na najważniejsze, czyli nasze przemyślenia. Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o to, czy dzieło nam się podobało czy nie i – co najważniejsze – dlaczego. Recenzja zawiera bowiem krytykę konstruktywną, umotywowaną. Napiszmy, co było dobrą, a co słabą stroną filmu lub książki, czy obejrzelibyśmy go/przeczytalibyśmy ją jeszcze raz i dlaczego. Zadanie sobie takich pytań pomoże sformułować odpowiednie argumenty, których warto użyć w recenzji.