Czerniak – niebezpieczny nowotwór

0
1984
Czerniak

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, który dotyka coraz częściej ludzi młodych. Badania wykazują, że kobiety w wieku 25- 45 lat są najbardziej narażone na wystąpienie czerniaka.

Co wpływa na rozwój czerniaka?

Osoby reprezentujące jasny typ urody są bardziej podatne na tego typu nowotwór. Jeśli w rodzinie wystąpił przypadek czerniaka lub inny nowotwór, należy poddawać się okresowym badaniom w celu sprawdzenia i kontroli.

Jak chronić się przed czerniakiem?

Przede wszystkim profilaktyka. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka powinny unikać promieniowania ultrafioletowego. W czasie upalnego lata, nie zaleca się przebywanie na słońcu w godzinach 11:00-16:00. Jeśli ekspozycji na słońce nie da się zminimalizować, warto stosować wysokie filtry UVA oraz UVB na całe ciało, które chronią skórę. Okulary przeciwsłoneczne i dobre nakrycie głowy to podstawa w czasie wakacyjnego wyjazdu. Ważnym elementem profilaktyki czerniaka oraz nowotworów skóry jest unikanie solariów uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z głównych czynników rakotwórczych. Po upalnym lecie warto dokładnie obejrzeć skórę, sprawdzić nowe znamiona i pieprzyki. Wczesne wykrycie daje szansę na wyleczenie. Czerniak, w początkowej fazie znajduje się na powierzchni skóry, dlatego warto dokładnie sprawdzać, czy obecne pieprzyki lub znamiona nie zmieniają kształtu lub wielkości. W kolejnej fazie wrasta w jej głąb na ponad 1 mm, skąd przechodzi do naczyń krwionośnych. W ostatniej fazie rozchodzi się po całym organizmie.

Jak rozpoznać czerniaka?

Jeżeli odkryjesz znamię lub pieprzyk, który wzbudzi twój niepokój, umów się na wizytę do specjalisty. Dermatolog stosując dermatoskopie lub wideodermatoskopie pozwala na określeniu, czy dane znamię jest groźne czy nie. Dalsza diagnostyka obejmuję biopsję, czyli mikroskopowe badanie usuniętej zmiany. Zmiana zostaję usunięta w znieczuleniu miejscowym, a pobrany materiał zostaje wysłany do badania.

Leczenie czerniaka

Leczenie tego nowotworu jest uzależnione od stopnia jego zaawansowania. W sytuacji, gdy komórki nowotworowe objęły większą część organizmu, konieczne jest usunięcie węzłów chłonnych, następnym krokiem jest leczenie systemowe. Obecnie ratunkiem dla zaawansowanego stadium jest immunoonkologia. Polega ona na podawaniu leków, które wzmacniają układ odpornościowy pacjenta, wzmacnia go, co pomaga mu walczyć z nowotworem.

Jakie są rodzaje czerniaków?

Obecnie wyróżnia się cztery główne typy czerniaka: LMM (lentigo maligna melanoma), SSM (superfi cial spreading melanoma), NM (nodular melanoma) oraz ALM (melanoma acro-lentiginosum, acrolentiginous melanoma). Poza tymi czterema, podstawowymi rodzajami medycyna wyróżnia, mniej znane i rzadziej spotykane: ALMM (acral lentiginous mucosal melanoma), AMM (amelanotic malignant melanoma, melanoma amelanoticum), DM (desmoplastic melanoma) – czerniak desmoplastyczny oraz Intraepidermal malignant melanoma – czerniak śródnaskórkowy.

Najważniejsza jest profilaktyka i wczesna diagnostyka, która pomaga w szybkim rozpoznaniu i podjęciu szybkiego leczenia. Więcej przeczytaj na wrosinski.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ