Tak naprawdę, nie ma sprawdzonych sposobów na to, jak w domowych warunkach wpływać na zmniejszenie się widoczności blizny oraz jej szybsze zagojenie. Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od umiejscowienia blizny, czy też czynników genetycznych.
Konsultacje lekarskie
Niezależnie od tego, z jakiego powodu blizna powstanie należy zawsze pozostawać pod opieką lekarza, który wdroży odpowiedni sposób postępowania w trakcie rekonwalescencji. Można też posiłkować się informacjami, zawartymi na rzetelnych portalach takich jak wszystkoobliznach.pl gdzie znajdziemy praktyczne porady co do tego, jak radzić sobie z nowopowstałymi bliznami. Przebywając w domu bliznę należy odsłaniać, szczególnie gdy jest świeża – nie warto jej przesadnie zasłaniać, nie wolno także jej przegrzewać. Skórze trzeba pozwolić „oddychać” – i tak naprawdę jest to najlepsze co możemy zrobić samodzielnie. Istnieją stare sposoby na poradzenie sobie
z bliznami, aczkolwiek musimy być pewni, że chcemy je zastosować. Zawsze też należy konsultować wszystko ze specjalistą. Najrozsądniej zaś będzie wybierać preparaty dostępne w aptekach i rekomendowane przez dermatologów.
Poszczególne preparaty można zastosować już po odpadnięciu strupa. Sutricon dostępny jest pod postacią żelu lub plastrów silikonowych i zalicza się do bardzo skutecznych. Jego działanie powoduje, że odrastające włókna kolagenowe łączą się
o wiele mocniej. To ma wpływ na cały proces gojenia się blizny. Dzięki temu proces zabliźniania będzie przebiegał sprawnie.
Domowe metody jako element wspierający
Kiedy już blizna będzie prawie zagojona możemy oczywiście posiłkować się domowymi metodami. Jednak, warto je stosować jako element wspierający.
Nie powinny być podstawą leczenia. Z pewnością, na początku, kiedy blizna tylko powstanie nie należy zbytnio ingerować w jej kolor, czy w strukturę. Dopiero na dalszych etapach należy zastosować wskazówki medyczne, jak i sprawdzone sposoby „babcine”. Naturalnie, wiele zależy od tego, gdzie blizna się znajduje oraz jakich jest rozmiarów.