Odpowiadamy na pytanie „co to jest kolagen”?

0
1128

Z pewnością nie raz to pojęcie mignęło ci przed oczami. Słyszałaś gdzieś w reklamie, że dobrze działa na skórę i ogólnie warto go używać. Jednak nigdy nie zgłębiałaś się w jego tajemnice. W tym tekście dowiesz się co to jest kolagen i dlaczego powinnyśmy go stosować.

Na początek biologia, czyli co to jest kolagen

Ze słowem „kolagen” mogłaś, i powinnaś, spotkać się na biologii w szkole średniej. Jednak jeżeli nie należałaś do fanek tego przedmiotu, mogło ci ono umknąć. Na szczęście od czego jest internet? Kolagen to najprościej mówiąc białko tkanki łącznej stanowiące główny składnik ścięgien. Moglibyśmy tutaj pisać szczegółowo, czym jest kolagen. Że dzieli się na osiem typów, że jego biosynteza przebiega w czterech etapach i rozkładać cały ten proces na czynniki pierwsze. Ale nie o to chodzi. Ważniejsze od tego co to jest kolagen, jest to, jak działa i dlaczego jest tak istotną częścią naszego organizmu.

Do czego nam kolagen?

Kolagen to białko, którym powinny interesować się przede wszystkim kobiety. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie my, płeć piękna, bardziej dbamy o nasz wygląd zewnętrzny i interesujemy się swoim ciałem. Dlatego robimy wszystko, by usuwać wszelkie objawy starzenia się skóry. Niestety, walka ta jest niezwykle trudna, jednak nie niemożliwa. Właśnie tutaj na scenę wchodzi kolagen. Jeżeli nie domyślasz się co to jest kolagen i jaki ma wpływ, wyjaśniamy – to białko młodości. Jak myślisz, dlaczego 20-latka ma, z reguły, o wiele piękniejszą cerę niż 40-latka? To właśnie zasługa kolagenu. Do 25. roku życia nasz organizm produkuje go w wystarczających ilościach. Jednak od tego momentu zaczynamy go stopniowo tracić, co odbija się na stanie naszej skóry. Przede wszystkim jest ona mniej elastyczna, przez co zmuszone jesteśmy uzupełniać niedobory kolagenu.

Jak to robić?

Wiedza to potęga, należy jedynie z niej mądrze korzystać. Teraz, skoro już wiesz co to jest kolagen, czas poznać metody na jego uzupełnienie. A te niestety nie należą do najprostszych. Możemy oczywiście pójść najłatwiejszą drogą i kupić kosmetyki z kolagenem, jednak jest jedno „ale”. Są to dość drogie produkty, na które nie każdy może sobie pozwolić. Zwłaszcza, że wydatek powyżej 100 złotych za jeden kosmetyk to dla wielu za dużo. Czy jest inne wyjście? Możemy pokusić się o kupno tabletek z kolagenem, które uzupełnią jego niedobory. Lub iść na całość i zmienić dietę. W tym ostatnim przypadku są jednak dwa, dość duże, problemy: Kolagen w pożywieniu występuje w śladowych ilościach, więc trzeba jeść dużo produktów go zawierających. Znaleźć kolagen można w galaretkach, gęstych zupach na kościach lub podrobach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ