Czyszczenie kotłów – konserwacja, o której nie wolno zapominać

0
515
Czyszczenie kotłów

Kotły przemysłowe działają praktycznie bez przerwy. Regularne czyszczenie to sposób na przedłużenie ich żywotności i zapobieganie awariom. Niestety niewiele osób wie, jak w ogóle się do tego zabrać. W tym artykule podpowiemy, jak w prawidłowy sposób zająć się konserwacją kotła.

Dlaczego czyszczenie kotłów to niezbędny element konserwacji?

Podczas eksploatacji tworzą się zanieczyszczenia, które niejako ,,budują” powłokę na ściankach kotła. Powstała z osadów osłona izoluje płaszcz wodny od spalin, co przyczynia się do mniejszego odzysku ciepła. Dzieje się tak w przypadku kotłów na różnego rodzaju paliwa stałe oraz drewno i węgiel. Zanieczyszczenia negatywnie wpływają na wydajność sprzętu, przez co szybciej się się on zużywa. W takiej sytuacji trudno o to, by kocioł posłużył przez dłuższy czas, co niestety generuje dodatkowe koszty. Warto przy tym wspomnieć, że spalanie śmieci jest absolutnie niewskazane, ponieważ nie tylko przyczynia się do szybszego gromadzenia się odpadków na ściankach, ale również szkodzi środowisku. Tak naprawdę, by działać w pełni wydajnie, kocioł powinien być czysty przez cały czas. W przypadku zaniedbania może okazać się, że ciąg kominowy został osłabiony, co grozi cofaniem się spalin do kotłowni. Jest to więc kwestia sprawności sprzętu, ale przede wszystkim zdrowia.

Czyszczenie kotłów – samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Czyszczenie kotłów to bez wątpienia istotna część rutyny. Nie należy go zaniedbywać, ponieważ spowoduje to krótszą żywotność i mniejszą wydajność kotła. Jednak wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Trudność i częstotliwość wykonywania tego procesu zależy między innymi od mocy kotła i jakości opału. Ponadto nie każdy jest upoważniony, by się za to zabierać. W przypadku przedsiębiorstw, które nie posiadają odpowiednich uprawnień istnieje nawet ryzyko nałożenia kary. Między innymi dlatego znacznie lepiej skorzystać z pomocy ekspertów. Usługi czyszczenia kotłów wykonują w Polsce przeróżne firmy, takie jak https://makowskimis.eu/oferta/kotly/. Specjaliści usuną zanieczyszczenia i zdejmą ogromny ciężar z barków klienta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ