Jak naprawić okna?

0
911
Jak naprawić okna?

Okno nie chce się zamknąć? Wisi na jednym zawiasie? A może na okiennej ramie zauważyłeś rysę?

Konieczna jest profesjonalna naprawa okien. Z całą pewnością, jeśli nie masz doświadczenia ani odpowiednich kwalifikacji, nie powinieneś podejmować się takich zadań samodzielnie. Pamiętaj, że okna to skomplikowana konstrukcja i warto, by zajęli się tym fachowcy.

Dobre okna bez wątpienia posłużą nam nawet kilkadziesiąt lat. Należy jednak o nie dbać i odpowiednio eksploatować. Jeśli zauważyłeś usterkę, nie bagatelizuj jej, bo możesz dopuścić do sytuacji, w której konieczna będzie inwestycja w nowe okna, a ta wiąże się ze sporymi wydatkami.

W pierwszej kolejności określ usterkę. Naprawa okien może być banalna i polegać na dokręceniu jednej śrubki czy wstawieniu okiennej ramy w odpowiedni zawias. Jeśli na ramie widoczna jest rysa, możesz nabyć specjalny korektor, wosk do drewna albo lakier i sprytnie zakamuflować wadę.

Jeśli jednak usterka jest na tyle poważna, że nie poradzisz sobie samodzielnie, lepiej nie zwlekać i wezwać serwis. Jeśli montaż odbył się w odstępie krótszym niż 2 lata, naprawa okien wlicza się w okres gwarancyjny. Nie poniesiesz z tego tytułu żadnych kosztów. Konieczne jest za to skontaktowanie się z ich producentem albo wskazaną przez niego profesjonalną ekipą. Ta zjawi się u Ciebie i dokona naprawy.

Fachowcy, dla których naprawa okien wiąże się z wykonywaniem codziennych obowiązków zawodowych, wskazują, że do najczęstszych prac, jakie konieczne są w związku z odpowiednim funkcjonowaniem okien, zalicza się :

  • regulacja okien,
  • poprawki z tytułu montażu okien,
  • renowacja okien.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie wady zostaną uwzględnione w gwarancji. Jeśli nieodpowiednio użytkowałeś okno, sam dopuściłeś się ich urazu mechanicznego czy zastosowałeś w celu ich konserwacji niewłaściwych środków, okno nie zostanie naprawione bez kosztowo. To dlatego lepiej wezwać od razu profesjonalną ekipę, która zakwalifikuje wadę, a dopiero później podejmować się ewentualnie samodzielnej naprawy.

Specjaliści, którzy zajmują się stolarką okienną, dysponują odpowiednim sprzętem i właściwymi środkami. To oni mają też doświadczenie i doskonale wiedzą, jakie prace muszą być wykonane, by okno dalej mogło służyć w pełnym komforcie dla domowników.

Nawet jeśli chcesz naprawić okna samodzielnie, skontaktuj się z producentem, który wskaże Ci właściwy sprzęt i środki, odpowiednio o rodzaju ram okiennych. Inne dedykowane są do ram z drewna, inne do tych z PCV.

Musisz wiedzieć, że naprawa okien jest najczęściej konieczna po latach ich eksploatacji, jeśli wybrałeś renomowanego producenta okien. To dlatego tak ważna jest ich jakość. Niech nie zrazi Cię wyższa cena. Taką inwestycję warto zrealizować, by cieszyć się sprawnymi oknami przez długi czas. Oszczędzając na jakości okien, wydasz więcej, bo te już niedługo będą wymagać prac naprawczych. Pamiętaj też, że tylko dobre okna i drzwi będą stanowić doskonałą izolację przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Chodzi tu nie tylko o działanie promieni słonecznych, ale też zimnego powietrza czy wilgoci. Zła izolacja będzie wpływać na pojawienie się wilgoci, a wraz z nią pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia. Spowoduje też wyższe rachunki za ogrzewanie, bo generowane w domu ciepło będzie uciekać na zewnątrz. Zastanów się, czy na pewno na to Cię stać?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ