Wszawica jest bardzo problematyczną chorobą z dwóch powodów – wywołuje ogromny dyskomfort i początkowo jest trudna do wykrycia. To sprawia, że można się nią zarazić i nawet nie wiedzieć, że jest się nosicielem pasożytów. Na szczęście istnieją preparaty na wszawicę, które są w stanie zniwelować problem w kilkanaście minut.
Czym jest wesz?
Wesz głowowa lub Pediculus humanus capitis to pasożytniczy owad, którego można znaleźć na głowie, brwiach i rzęsach. Żywi się ludzką krwią kilka razy dziennie i żyje blisko skóry głowy. Wszy głowowe nie rozprzestrzeniają chorób, więc nie musimy się obawiać żadnych poważniejszych skutków wszawicy. W przypadku leczenia dzieci warto pamiętać o tym, aby sięgać po bezpieczne specyfiki, takie jak Parasidose.
Skąd wiadomo, że to wszawica?
Do rozpoznania wszawicy konieczne jest znalezienie żywej nimfy lub dorosłej wszy na skórze głowy i we włosach danej osoby. Ponieważ pasożyty te są bardzo małe, poruszają się dość szybko i unikają światła, mogą być trudne do zauważenia. Użycie soczewki powiększającej i grzebienia o drobnych zębach może być pomocne w znalezieniu żywych osobników. Jeśli ich nie widać, to należy szukać jaj ulokowanych przy samym trzonie włosa.
Wiele osób zastanawia się, jak usunąć gnidy, ponieważ w nich upatrują główną przyczynę rozwoju wszawicy. Prawda jest jednak taka, że trzeba wybić zarówno jaja, jak i dorosłe osobniki jednocześnie, aby nie doszło do nawrotu choroby. Tylko odpowiednio zastosowane preparaty na wszawicę, które działają dwufazowo, mogą tego dokonać.
Kiedy sięgać po preparaty na wszawicę?
Samo zauważenie wszy może być trudne i bardzo często o chorobie dowiadujemy się na etapie pojawienia się pierwszych objawów. Niestety, występują one dopiero po kilku dniach od zarażenia, więc w tym czasie mogliśmy nieświadomie przenieść pasożyty na innych ludzi.
Kiedy nimfy zmienią się w dorosłe osobniki, stają się niezwykle aktywne, szczególnie w nocy. Można wtedy mieć trudności z zasypianiem ze względu na uczucie łaskotania i poruszania się czegoś we włosach. Wszy rozdrapują skórę głowy, przez co powstają mikroskopijne rany, które swędzą i pieką. Obrażenia te zostają zainfekowane bakteriami znajdującymi się na skórze, przez co pojawia się ropa lub nieprzyjemny zapach. Warto więc wiedzieć, jak usunąć gnidy oraz wszy, zanim problem rozwinie się na dobre.
Jak usunąć gnidy i wszy?
Gnidy, które są przymocowane więcej niż 2 cm od podstawy trzonu włosa, prawie zawsze są martwe lub już wyklute. Jaja są często mylone z innymi rzeczami występującymi we włosach, takimi jak łupież, krople lakieru czy cząsteczki brudu. Jednak jeśli rzeczywiście znajdziemy gnidy, konieczne jest szybkie podjęcie leczenia. Preparaty na wszawicę, takie jak Parasidose, są w stanie usunąć zarówno wszy, jak i gnidy w tym samym czasie. Dorosłe osobniki zabijane są poprzez zaklejenie ich układu oddechowego, a spoiwo, którym jaja są połączone z włosem, jest skutecznie rozpuszczane.