Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać taksówkarzem

0
755
taksówkarz
fot. pixabay.com

Jeszcze nie tak dawno na taksówkarzy mawiano niezbyt pochlebnie „taryfiarz”. Teraz coraz więcej osób docenia walory tej pracy i decyduje się na tego typu pracę. Czy trudno jest zostać taksówkarzem? Jakie wymagania oficjalne trzeba spełnić, aby zajmować się tym zgodnie z prawem i wszystkimi przepisami. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-zostac-taksowkarzem/

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać taksówkarzem

Jeśli czujesz się za kółkiem jak ryba w wodzie, a miasto znasz na wylot jak własną kieszeń to masz predyspozycje do zostania taksówkarzem. Co jeszcze trzeba mieć poza predyspozycjami? Przede wszystkim jedna z najistotniejszych kwestii są badania u lekarza medycyny pracy. Lekarz sprawdzi czy nie ma jakichś zdrowotnych przeciwskazań do wykonywania tego zawodu. Duże znaczenie ma dobry wzrok, nie tylko ostrość widzenia, ale także odpowiednia akomodacja oka do różnych warunków. Lekarz medycyny pracy zanim wyda zaświadczenie o zdolności do pracy w tym zawodzie, zleca również badania psychologiczne. Można narzekać, że to sporo formalności, jednak musimy mieć na uwadze to, że od stanu naszego fizycznego i psychicznego zdrowia zależy życie innych osób, nie tylko klientów, ale i innych uczestników ruchu. 

Oprócz badań lekarskich i oczywistego prawa jazdy kandydat musi ukończyć specjalne szkolenie, aby otrzymać od  starosty licencję. Szkolenie dotyczy aspektów topograficznych danego miasta, znajomosci przepisów prawnych oraz procedur związanych z ruchem drogowym. Szkolenie kończy się egzaminem. To od jego wyniku zależy, czy dostaniemy licencję. Zarówno szkolenie jak i sama licencja są płatne i wydawane na określony czas. 

Ponadto kandydat musi posiadać zaświadczenie o niekaralności, a także tytuł prawny do pojazdu, którym chce przewozić pasażerów. Każdy taki pojazd jest poddawany kontrolom i przeglądom. 

Dodatkowy zarobek

Przewóz osób może być też sposobem na dorobienie do pensji. Jeśli posiadasz swoje auto możesz nawiązać współprace z takimi firmami jak Uber czy Volt. Każdy z nich ma swoje wymagania co do kandydatów, które weryfikuje.

Przeczytaj tez: http://www.pointsofview.pl/ile-trwa-okres-wypowiedzenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ