Kryteria wyboru mat do jogi

0
2086
Kryteria wyboru mat do jogi

Teoretycznie, jogę można ćwiczyć nawet na kocu, ale nie da się ukryć, iż zdecydowanie wygodniejsze będzie wykorzystanie odpowiedniej maty. Takie maty do jogi są dostępne w różnych zakresach cenowych, zależnie od materiału, z jakiego dana mata została wykonana. W każdym razie, wybór jest spory i na pewno każdemu uda się znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jakimi kryteriami powinno się kierować, aby wybrać matę do jogi?

Jakość

Najtańsze maty z supermarketu wyróżniają się niewygórowaną ceną, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Nie można liczyć na to, że posłużą nam przez długi czas, ale to nie jest jedyny ich feler. Zastanawiać powinien niezbyt przyjemny ich zapach, który sugeruje raczej kiepski rodzaj materiału, prawdopodobnie niekorzystny dla zdrowia człowieka. Ponadto, takie maty rolują się po rozwinięciu, co utrudnia prawidłowe i bezpieczne wykonywanie ćwiczeń, a dodatkowe problemy sprawia ich śliskość. Lepiej nie oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie i dlatego warto wybrać matę do ze sklepu specjalistycznego, np. http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html

Materiał

W kwestii materiału czynnikiem decydującym mogą okazać się preferencje konkretnej osoby, a nawet wrażliwość na określony typ materiału.

  • Kauczuk

Maty do jogi z kauczuku charakteryzują się wyjątkową przyczepnością, antypoślizgowością oraz właściwościami pochłaniania wilgoci. Wyróżniają się też dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Kauczuk jest materiałem biodegradowalnym i przyjaznym środowisku. Jednak niektóre osoby są uczulone na gumę, a poza tym ten materiał ma swój specyficzny zapach, który niekoniecznie musi wszystkim odpowiadać.

  • PVC

W tym przypadku wiele zależy od jakości tworzywa i na nią należy zwrócić uwagę. Ważne będą odpowiednie certyfikaty informujące o tym, czy dana mata nie zawiera przypadkiem jakichś szkodliwych substancji. Generalnie PVC jest w miarę wytrzymałe, ale zazwyczaj nie ma aż tak dobrych parametrów antypoślizgowych, jak TPE czy kauczuk.

  • TPE

Maty do jogi z TPE polecane są dla alergików. TPE, czyli elastomerowa pianka termoplastyczna, jest też przyjazny środowisku. Ma świetną przyczepność i skutecznie zapobiega ślizganiu się w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Wymiary

  • Grubość

Wiele zależy od osobistych upodobań. Niektórzy preferują cienkie maty, inni wolą grubsze i z lepszymi właściwościami amortyzującymi. Te drugie na pewno będą korzystniejszym wyborem przy dynamicznym praktykowaniu jogi, a także dla osób mających tendencję do szybkiego wychładzania ciała. Grubsza mata bez wątpienia skuteczniej izoluje od podłoża.

  • Długość

Przyjmuje się, że długość maty do jogi powinna wynosić co najmniej 15-20 cm więcej w stosunku do wzrostu ćwiczącego człowieka. Najwięcej mat dostępnych na rynku ma 183 bądź 185 cm długości, ale bywają też dostępne dłuższe, co ma znaczenie w przypadku bardzo wysokich osób.

  • Szerokość

Standardem są maty o szerokości 60 cm, jednak na w rynkowej ofercie pojawiają się także takie o szerokości 80 cm, co jest korzystne dla osób z szerokimi ramionami lub nadwagą.
Kryteria wyboru mat do jogi2
Materiał czy też parametry techniczne nie powinny przesłonić nam jednej rzeczy. Mata do jogi ma w pełni być dopasowana do nas, również pod względem codziennego użytkowania. Nawet taka kwestia, jak odpowiednia faktura i kolor wymaga przemyślanej decyzji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ