Wypadki na stoku

0
930
dyżur ortopedyczny Warszawa

Zima to bez wątpienia sezon sportów na stokach narciarskich. Chociaż w tym roku w Polsce śniegu brakuje, to jednak sprawne ośrodki dodatkowo dośnieżają stoki, dzięki czemu miłośnicy szusowania na nartach, mogą bez problemu i w pełnym komforcie oddać się swojej pasji. Niestety, jednocześnie wraz z rosnącą popularnością na zimowe sporty, wzrasta również liczba spowodowanych uprawnianiem jazdy na nartach czy desce wypadków. Każdego dnia ratownicy z górskiego pogotowia zmagają się z licznymi kontuzjami i poważnymi urazami, które są wynikiem niefortunnych upadków bądź nieprawidłowych manewrów na stoku.

Do najczęstszych kontuzji i urazów, jakie diagnozowane są w wyniku brawurowej jazdy na nartach, zaliczają się złamania, zwichnięcia, stłuczenia, nadwyrężenia, naciągnięcia. Wszystkie wymagają dokładnej diagnostyki oraz leczenia, by pacjent mógł odzyskać pełną sprawność.

Okazuje się, że nie wszystkie urazy dają o sobie znać od razu. W przypadku niektórych ból nie jest od razu bardzo silny albo choremu udaje się do bagatelizować. Bardzo często do ortopedów trafiają chorzy, którzy doznali wypadku już jakiś czas temu, a dopiero później zwracają się do specjalistów po pomoc. To najgorsze rozwiązanie, bo w sytuacjach rozwijającej się kontuzji jedyną szansą na doraźną, szybką i odpowiednią pomoc staje się ostry dyżur ortopedyczny. Warszawa posiada takich co najmniej kilka i na szczęście mieszkańcy stolicy mogą z nich korzystać, ale w niektórych miastach nie ma ani jednego, tak specjalistycznego obiektu.

Zwróćmy też uwagę, że urazy i kontuzje różnego rodzaju wymagają natychmiastowej diagnostyki oraz odpowiedniego leczenia. Bagatelizowane bądź rozpoznane zbyt późno, mogą doprowadzić do niepełnosprawności ruchowej, a nawet trwałego unieruchomienia. Zapomniane kontuzje bardzo często „odzywają się” też po latach, by wtedy pacjent musiał podejmować działania lecznicze. Bardzo często jest już jednak zbyt późno, by zlikwidować powstałe zmiany, bo te są nieodwracalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ