Laserowe usuwanie blizn – czy wszystkie blizny możemy usunąć przy pomocy laserów?

0
1172
Laserowe usuwanie blizn - czy wszystkie blizny możemy usunąć przy pomocy laserów?

Blizny od zawsze stanowiły jedną z trudniejszych do usunięcia i zamaskowania niedoskonałości skórnych. Pomimo wielu dostępnych metod, ich całkowite usunięcie z powierzchni skóry było zadaniem praktycznie niemożliwym do zrealizowania. Dziś coraz częściej się to udaje, a to przede wszystkim ze względu na coraz bardziej zaawansowaną technologię zastosowaną w nowoczesnych laserach. Czy jednak wszystkie blizny możemy usunąć przy pomocy laserów? Wraz ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie podpowiadamy, jakie są najczęstsze rodzaje blizn i jakimi laserami należy z nimi walczyć.

Keloidy, czyli guzy łączno tkankowe

Zacznijmy od najbardziej widocznych i najtrudniejszych w usuwaniu blizn, czyli tzw. keloidów. To blizny będące wynikiem nieprawidłowej reakcji na uraz i indywidualnej skłonności do nadprodukcji kolagenu. Mają włóknistą i twardą strukturę o nieregularnym lub podłużnym kształcie. Skóra w miejscu, w którym są zlokalizowane keloidy, jest sinoczerwona. W odróżnieniu od innych blizn wypukłych nie wykazują tendencji do cofania się, a dodatkowo wykazują skłonność do nawrotów po wycięciu chirurgicznym. Dlatego też specjaliści coraz częściej zalecają pacjentom zabieg usuwania blizn laserem frakcyjnym, który pomoże zmniejszyć rozmiary keloidu, a także ich charakterystyczny kolor. Leczenie laserowe warto w tym przypadku połączyć z leczeniem farmakologicznym, do którego możemy zaliczyć m.in. specjalne zastrzyki.

Rodzaje blizn: blizny przerostowe

Blizny przerostowe to blizny, które poszerzają się w wyniku napięcia rany, ale jednocześnie nie wykraczają poza jej granice. Mają czerwony koloryt, są pogrubiałe i lekko uniesione powyżej poziomu skóry. Blizny przerostowe rozwijają się w stosunkowo szybkim tempie od momentu urazu, jednak dobra wiadomość jest taka, że wraz z upływem czasu mogą się zmniejszać lub cofać. Z drugiej strony mogą też wykazywać tendencję do dalszego wzrostu. Tak samo, jak w przypadku keloidów, specjaliści medycyny estetycznej polecają w tym przypadku zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego ablacyjnego. Technologia frakcjonowania prowadzi do odparowania zmiany, przywracając skórze jednolity i gładki wygląd. Trzeba zaznaczyć, że blizny przerostowe nie zawsze jesteśmy w stanie usunąć w całości. Wszystko zależy w tym przypadku od kilku indywidualnych czynników, w tym przyczyny powstawania, wielkości, głębokości czy wieku zmiany. Specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie zaznaczają, że często konieczne okazuje się zastosowanie kilku różnych metod leczenia blizn w celu osiągnięcia zadowalających efektów, np. laseroterapii z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym czy terapią światłem LED. Dokładny plan leczenia należy jednak ustalić ze specjalistą na wizycie konsultacyjnej, podczas której lekarz dobierze najbardziej optymalną metodę leczenia na podstawie przedstawionych wyżej czynników.

Blizny zanikowe – atroficzne

Ostatnim omawianym rodzajem blizn będą blizny zanikowe, tzw. atroficzne, do których możemy zaliczyć przede wszystkim blizny potrądzikowe. To niewielkie, okrągłe zmiany o charakterze wgłębienia, które są zlokalizowane poniżej powierzchni skóry. Przyczyną ich powstawania jest zakłócony proces gojenia i wytwarzanie zbyt małej ilości kolagenu. Mogą stanowić pamiątkę zarówno po trądziku, jak i ospie wietrznej czy po prostu nieprawidłowym leczeniu sterydami. W tym przypadku specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie polecają leczenie blizn przy pomocy laserów nieablacyjnych, które działają w głębokich warstwach skóry bez naruszania jej zewnętrznej warstwy. Szczególnie warto rozważyć wykonanie zabiegu przy pomocy najnowocześniejszych laserów pikosekundowych PicoSure i Discovery Pico, które są w stanie przynieść pożądany efekt w sposób szybki, skuteczny, bezpieczny i niemal bezbolesny dla pacjenta. Lasery te prowadzą do zwiększenia produkcji kolagenu przez fibroblasty, dzięki czemu otrzymujemy efekt wypełnienia powstałych wgłębień i wygładzenia struktury twarzy.  

Więcej informacji na temat usuwania blizn laserami pikosekundowymi znajdziesz na stronie: https://klinikamiracki.pl/pico-sure/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ