Brakuje Wam dobrej jakości śrub? W takim razie warto postawić na elementy spełniające określone normy. Pamiętajcie, że najważniejsze z nich określają na przykład klasę, powłokę danych elementów złącznych czy informują nas o zastosowanym materiale itp. Jakie normy są najbardziej istotne? Jak wygląda konwersja pomiędzy nimi? Jeśli interesuje Was taka tematyka, to świetnie składa się, że trafiliście na nasz dzisiejszy artykuł.
Jakie są najważniejsze normy?
Najczęściej stosowane, biorąc pod uwagę aspekt globalny, są normy ISO – stanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Instytucja, posiadająca siedzibę w szwajcarskiej Genewie, ma 162 państwa członkowskie. Co ciekawe, wśród członków założycieli jest Polski Komitet Normalizacyjny, o którym więcej napiszemy w dalszej części artykułu. Wróćmy jednak do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Do podstawowych zadań – tej cenionej na całym świecie instytucji – należy przede wszystkim rozwój normalizacji w skali globalnej. Po to, aby umożliwiać bezproblemową, międzynarodową wymianę dóbr i usług, w czasie której nie będzie dochodziło do powstawania żadnych barier natury technicznej.
Słowo wyjaśnienia należy się także normom DIN. Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung) powstał w 1917 roku. Ciekawostką dla wielu osób pewnie będzie fakt, że ta instytucja powstała 30 lat wcześniej niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Stowarzyszenie posiada siedzibę w Berlinie. Zajmuje się między innymi opracowywaniem i publikowaniem norm, badaniami przemysłowymi, pracami naukowo-badawczymi, a także kontrolą jakości wyrobów.
Obiecaliśmy, że napiszemy także więcej na temat Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – słowa dotrzymujemy. To właśnie ta państwowa jednostka organizacyjna odpowiada za Polskie Normy – w skrócie PN. Jej zadaniem jest przede wszystkim organizowanie i prowadzenie Normalizacji Krajowej. Pewną trudnością jest fakt, że PN tak naprawdę mają zasięg tylko krajowy.
Konwersja pomiędzy normami
Macie zamiar w najbliższym czasie kupić śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym? Znacie jednak tylko oznaczenie DIN, które wynosi dokładnie DIN 7991? Jeśli skorzystacie z tabeli konwersji norm, to dowiecie się również o tym, co – kolokwialnie pisząc – na temat tych śrub ma do powiedzenia Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Tak naprawdę wystarczy tylko wpisać w odpowiednie pole DIN 7991. Po chwili dowiecie się, że inne oznaczenie to także ISO 10642. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ma na celu ułatwiać wymianę dóbr i usług. Jak widać, dobrze wywiązuje się z tego zadania.