Lokaty terminowe ranking

0
590
Lokaty terminowe ranking

Oszczędzanie w ostatnich latach jest trudne – efektywne oszczędzanie. Powodem są bardzo niskie stopy procentowe utrzymywane przez Radę Polityki Pieniężnej. Z jednej strony jest to błogosławieństwo dla osób posiadających kredyty o zmiennej stopie oprocentowanie, szczególnie dla wszystkich posiadających hipoteki wyceniane w złotówkach. Z drugiej, niestety dla oszczędzających, niskie stopy procentowe powodują, że oprocentowanie lokat i innych bezpiecznych form lokowania kapitału jest bardzo niskie. Od kilku lat stopy procentowe utrzymują się w granicach 1,5%. Oznacza to, że lokaty są maksymalnie o 1 punkt procentowy wyżej oprocentowane, niż wynosi oficjalna referencyjna stopa procentowa – czyli 2,5%. Również tę wielkość, czyli 2,5%, można uznać za próg bezpiecznych inwestycji. Czyli wszelkiego rodzaju fundusze pieniężne również nie przekroczą 2,5% zysku w okresie roku. I oczywiście mowa jest o kwotach brutto! W dalszym ciągu obowiązuje podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. Jego wysokość wynosi 19%. W praktyce lokata na 2,5% brutto, oznacza zysk netto w wysokości 2,03%.

Czy to oznacza, że nie warto interesować się oszczędzaniem w formie lokat? Wbrew przeciwnie! Zawsze warto bronić swojego kapitału przed zgubnym wpływem inflacji. Znalezienie lokaty na 2-2,5% obecnie nie stanowi problemu. Przy inflacji mieszczącej się w przedziale 1-2% oznacza to, że dzięki lokatom nie tylko chronimy wartość oszczędności, ale także zarabiamy. Szczególnie warto, ponieważ lokaty są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Oznacza to, że równowartość 100 tysięcy Euro (w jednym banku) jest w 100% chroniona! Nie ma więc ryzyka, które występuje np. w przypadku funduszy inwestycyjnych lub obligacji korporacyjnych. Kolejnym plusem lokat jest ich prosta konstrukcja oraz niewiele formalności – w „swoim” banku lokatę zwykle można założyć przez Internet w ciągu kilkunastu minut. Przyznacie, że poświęcenie kilkunastu minut w ciągu kwartału (obecnie 3-miesięczne lokaty są najkorzystniejsze) to niewiele w stosunku do korzyści?

Najbardziej czasochłonne może być znalezienie odpowiedniej lokaty. Odpowiedniej, czyli po prostu najwyżej oprocentowanej oraz nie posiadającej obostrzeń, których nie spełniamy. Banki przygotowują specjalnie oprocentowane lokaty, aby zachęcić klientów. I tak można znaleźć świetne oferty dla „Nowych klientów” oraz na „Nowe środki”. Jeżeli wcześniej nie byliśmy klientem banku lub chcemy do obecnego banku wpłacić nowe środki, to jak najbardziej warto korzystać z tych promocji!

Czy bogactwo ofert lokat terminowych powoduje, że znalezienie dobrej oferty jest trudne? Nic podobnego! Na rynku powstały wyspecjalizowane portale, które porównują dostępne oferty i właściwie „na żywo” pokazują, które lokaty są najkorzystniejsze. Oczywiście można stosować odpowiednie filtry (nowy klient, nowe środki, kwota i okres lokaty). Lokaty terminowe ranking to naprawdę skuteczne i proste narzędzie, które trzeba wykorzystywać przy szukaniu nowych opcji do ulokowania swoich oszczędności.

http://www.trenujsukces.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ