Mosty protetyczne – rodzaje i wskazania do założenia

0
2169
Mosty protetyczne - rodzaje i wskazania do założenia

Most protetyczny to rodzaj protezy, która umożliwia uzupełnienie jednego do maksymalnie kliku ubytków. Można je założyć, jeśli pacjent posiada jeszcze większość własnych zębów, ma założone korony lub implanty. Służą one wówczas za filary dla mostów. Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, mosty dzieli się na ceramiczne, pełnoceramiczne i kompozytowe. Można je założyć w sposób konwencjonalny lub adhezyjny.

Wskazania do założenia mostów protetycznych

Warunkiem założenia mostu protetycznego są nieznaczne braki międzyzębowe. Po obu stronach ubytku muszą znajdować się zęby, które mogą posłużyć za filary dla mostu. Zęby filarowe muszą być dobrze osadzone, mieć długie korzenie i duże ściany korony zębów. Most protetyczny nie jest wskazany przy rozległych ubytkach i słabych zębach, które nie będą w stanie udźwignąć dodatkowego obciążenia. Ocena jakości zębów powinna zostać przeprowadzona przez wykwalifikowanego protetyka. Warszawa jest liderem, jeśli chodzi o miasta, gdzie przeprowadzono najwięcej zabiegów w tym zakresie.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są zbudowane oraz ze względu na sposób, w jaki się je mocuje. Podział uwzględniający materiały użyte do produkcji mostów obejmuje:

  • Mosty ceramiczne na podbudowie metalowej lub złotej,
  • Mosty pełnoceramiczne (na przykład porcelanowe),
  • Mosty kompozytowe, czyli wykonane z gotowych mieszanek z domieszką akrylu. Jest to zazwyczaj rozwiązanie tymczasowe, w miejsce mostów kompozytowych zakłada się później mosty ceramiczne i pełnoceramiczne.

Ze względu na sposób mocowania mosty dzieli się na:

  • Mosty konwencjonalne, czyli klasyczne. W przypadku tego rodzaju mostu konieczne jest oszlifowanie zębów sąsiadujących z ubytkiem. Następnie most zostaje do nich przycementowany na stałe.
  • Mosty adhezyjne, czyli mocowane w sposób nieinwazyjny. Ten rodzaj mostów jest przyklejony do filarów za pomocą substancji klejących, a do ich założenia nie piłuje się sąsiadujących zębów.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ