Kamica nerkowa, zwana również moczową, to choroba polegająca na obecności w układzie moczowym złogów przypominających kamienie. Skąd kamienie nerkowe biorą się w układzie moczowym? Z czego się składają? Co przyczynia się do rozwoju kamicy nerkowej?
Skąd biorą się kamienie w nerkach?
Kamienie nerkowe składają się z substancji chemicznych, które naturalnie występują w moczu. U zdrowego człowieka te substancje obecne są w formie rozpuszczonej, ale gdy ich stężenie jest zbyt duże, nie mogą się całkowicie rozpuścić i zaczynają zalegać w nerkach. Początkowo są to drobne kryształki, często nazywane piaskiem w nerkach. Jednak z czasem zaczynają łączyć się w coraz większe grudki. Prawie u 80% chorych kamienie zbudowane są ze szczawianu lub fosforanu wapnia i fosforanu magnezowo-amonowego. Rzadko zdarzają się złogi złożone z cystyny.
Stwierdzenie właściwej przyczyny powstawania kamieni w nerkach jest trudne. Pomimo wykonania wszystkich potrzebnych badań, często okazuje się, że nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyny choroby. Do rozwoju kamicy nerwowej może przyczyniać się nieprawidłowy odpływ moczu z jednej lub dwóch nerek (na przykład z powodu przerostu prostaty). Jeśli w moczu znajduje się zbyt mało substancji, które hamują rozwój kamieni moczowych (na przykład magnezu lub cytrynianów), może to doprowadzić do gromadzenia się złogów w nerkach.
Istnieją również choroby i nieprawidłowości, które sprzyjają rozwojowi kamicy nerkowej, na przykład choroba Leśniowskiego i Crohna, nadczynność przytarczyc, operacje jelita cienkiego oraz zbyt duże dawki witaminy C, D oraz wapnia. Kamica nerkowa może występować rodzinnie, więc jeśli mamy wśród bliskich kogoś, kto chorował na tę przypadłość, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w naszych nerkach zgromadzą się złogi. Kamica nerkowa nie wiąże się w żaden sposób z kamicą żółciową.
1. Drabczyk R. Kamica nerkowa. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa Data dostępu: 10.05.2017