Nowa stolarka okienna

0
621
Nowa stolarka okienna

Stolarka okienna stanowi zdecydowanie jeden z bardziej kosztownych elementów wykończeniowych domu. Również wymiana okien w mieszkaniu na nowe, pochłania spore środki. Jednak cena okien zdecydowanie nie jest najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o przeprowadzenie tego typu prac. Tutaj najbardziej liczy się jakość okien oraz certyfikaty, jakie one posiadają. Ogólny opis okien, zachwalanie sprzedawcy czy też producenta nigdy nie powinno być ważniejsze od specyfikacji, jaką dane okno posiada. To właśnie specyfikacja dokładnie informuje klienta o tym, jakie parametry ma okno i czego może on oczekiwać w trakcie jego użytkowania.

Jak ograniczyć utratę ciepła dzięki stolarce okiennej?

Celem jaki powinien przyświecać każdej osobie wymieniającej stolarkę okienną, jest ograniczenie utraty ciepła. Poprzez okna każdego dnia z domu ucieka od 25 do 40 % ciepła. Oczywiście okna nie mogą być do końca szczelne, ponieważ w domu musi dochodzić do swobodnego przepływu powietrza. Jednak ograniczenie utraty ciepła jest bardzo ważną kwestią, mającą nie tylko wpływ na komfort w poszczególnych pomieszczeniach, ale i realne oszczędności w zakresie ogrzewania.

By takie straty ciepła jak najbardziej ograniczyć, należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw . Powinien być on niski, mniejszy niż 1,1 W/(m2·K).

Strata ciepła może zostać znacznie ograniczona podczas budowania domu. Wystarczy obmyślić odpowiednio plan wybicia okien, aby były one w strategicznych miejscach, gdzie będzie do nich przenikać jak największa ilość promieni słonecznych. Wówczas dość droga stolarka okienna o wysokich parametrach cieplnych, może się zrekompensować w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Okna powinny mieć również wysoki współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g i zostać porządnie zamontowane. Same parametry okien niewiele dają, jeśli montaż nie zostanie wykonany dobrze. Tak naprawdę jedynie te dwie kwestie w połączeniu są w stanie nam zagwarantować porządną nową stolarkę okienną, która przetrwa lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ