Olej marula vs. olej arganowy. Który lepszy?

0
1375
jaki olejek

Od kilku lat nieprzerwanie panuje moda na olej arganowy w kosmetyce. Znajdziemy go w niemal każdym kosmetyku, a producenci zachwalają swoje produkty ze względu na dużą zawartość tego oleju o nieocenionych właściwościach. Czy można go czymś zastąpić? Wydaje się, że godnym zamiennikiem oleju arganowego jest afrykański olejek marula. Czy olej z drzewa Marula ma również dobre właściwości?

Arganowy czy marula? Porównanie olejków

Pochodzenie

Olej marula to wytwarzany na południu Afryki olej z nasion drzewa Marula, które w tamtym regionie nazywane jest „drzewem słoni”. Olej arganowy to również olej pochodzący z Afryki, ale pozyskuje się go w Maroku na północy kontynentu. Olej marula pochodzi z dzikich upraw, natomiast olejek arganowy produkuje się z upraw ekologicznych (co potwierdzone jest odpowiednim certyfikatem). Nie ma to większego znaczenia, bo oba oleje są od stuleci równie chętnie używane przez kobiety w Afryce do pielęgnacji skóry i włosów. Dlaczego?

Właściwości

Najważniejszą właściwością oleju marula jest nawilżanie, ale działa on również regenerująco, odżywiającą, ujędrniająco, wzmacniająco i przeciwstarzeniowo. Podobnie, jak olej arganowy, został uznany cudownym olejkiem, który sprawdza się świetnie w pielęgnacji włosów, paznokci i całego ciała. Podstawową różnicą między olejami jest zawartość kwasów tłuszczowych omega-9 – w oleju marula jest o wiele wyższe stężenie kwasu oleinowego, a więc można uznać go za skuteczniej nawilżający, odżywiający i lżejszy.

Formuła

Płynne złoto Maroka to olej arganowy, który ma (jak wskazuje nazwa) jasno-żółty, złoty kolor. Podobnie z olejem marula, który również ma złotawe zabarwienie, choć jest nieco ciemniejszy. Najważniejszą różnicą jest jednak zapach – olej marula ma dużo łagodniejszy i delikatniejszy zapach, natomiast olej arganowy pachnie charakterystycznie, bardziej intensywnie. Zapach oleju marula jest bardziej przyjazny i mniej drażniący.

Olej marula vs. arganowy – podsumowanie

Krótko podsumowując, można powiedzieć, że olej marula wygrywa w konkurencji z olejem arganowym. Cenowo są to oleje roślinne o takiej samej, dość wysokiej cenie. Oba pochodzą z Afryki i są wytłaczane na zimno z nasion egzotycznych drzew. Przewagą oleju arganowego jest jego ekologiczna uprawa. Jednak olej marula ma o wiele lepsze właściwości i bogatszy skład, a dodatkowo przyjemniejszą formułę (lepiej się wchłania, nie obciąża) i zapach.

Czy wiesz, że?

Oba te olejki możesz znaleźć w wielu produktach takich jak maski do włosów, kremy czy serum do twarzy. Warto szukać ich w takich kosmetykach i stosować w towarzystwie innych substancji pielęgnujących. Powód jest prosty – ich działanie jest wówczas lepsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ