Co należy wiedzieć przed założeniem przedszkola?

0
823
przedszkole
fot. pexels.com

Założenie przedszkola jest działaniem formalnym, inwestycją, która wymaga spełnienia podstawowych wymogów. Sprawdź najważniejsze informacje, które należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o założeniu przedszkola!

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-zalozyc-przedszkole/

Kto może założyć przedszkole?

To pytanie często pojawia się w głowach osób, które mają pomysły lub nawet konkretne plany o założeniu przedszkola. Zastanawiają się oni, czy właśnie oni mogą przedszkole założyć. Polskie prawo zezwala na założenie przedszkola przez każdego, zarówno przez osobę fizyczną, jak i prawną. Dodatkowo, przedszkole może zostać założone zarówno przez przedsiębiorstwo o statucie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i przez fundację. W celu założenia przedszkola nie jest wymagane konkretne doświadczenie zawodowe – nie jest konieczne ukończenie kierunków, jak np. pedagogika. Wiele osób obawia się, że może być inaczej, jednak tak nie jest. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedszkole nie mieści się w ramach znaczeniowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Gdzie założyć przedszkole?

Jak zostało wspomniane powyżej, przedszkole mogą założyć zarówno osoby prawne jak i fizyczne. Jeśli jesteś osobą prawną, jesteś zobowiązany do złożenia rejestracji swojego podmiotu w KRS – Krajowym Rejestrze Sądowym. Wniosek z rejestracją składa się poprzez jednostkę terytorialną – gminę lub powiat. Te z kolei wystawiają zaświadczenie, które potwierdza wpis do CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

Wracając do tematu wymaganego doświadczenia przy zakładaniu przedszkola – osoba, która przedszkole zakłada nie musi mieć konkretnego doświadczenia, nie jest to wymóg prawny, formalny. Oczywiście ważne jest, aby kadra zarządzająca przedszkolem oraz jego pracownicy odpowiednie doświadczenie mieli. Głównie mowa tutaj o doświadczeniu pedagogicznym. Jeśli osoba zakładająca przedszkole będzie jednocześnie pracownikiem, wtedy oczywiście i ona powinna mieć wykształcenie pedagogiczne lub zarządzające, natomiast nie jest to konieczne, gdy założyciel jest tylko założycielem.

Przeczytaj też: http://www.witalnamama.pl/jak-profesjonalnie-nalozyc-podklad-na-skore/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ