Żyjemy w czasach, w których oprócz samej treści liczy się też to, w jaki sposób została ona przedstawiona. Dbamy o warstwę wizualną przygotowywanych przez nas materiałów, ponieważ w dużej mierze przesądzi to o tym, jak odbiorą je inni. Jednym z najistotniejszym elementów jest rodzaj fontu, jaki użyjemy.
Zobacz też: http://trzypion.pl/jaka-to-czcionka/
Chociaż fachowo stosuje die nazwę font, to jednak powszechnie przyjęło się używać określenia czcionka. Na potrzeby niniejszego artykułu będziemy stosować ten popularniejszy termin.
Jak dopasować odpowiednią czcionkę
W edytorach tekstowych możemy z łatwością zmienić rodzaj czcionki na innym. Mamy dostępna całą listę najpopularniejszych czcionek, które bez problemu wczytują się w innych programach czy systemach. Jeśli żadna z nich nam nie odpowiada możemy przejrzeć zasoby na stronie Google Fonts, a następnie ściągnąć i zainstalować konkretną czcionkę na swoim komputerze. Przeglądając na tej stronie czcionki warto zaznaczyć w filtrach opcję Latin Extendet, wówczas mamy pewność, że każda z dostępnych po przefiltrowaniu czcionek będzie obsługiwała polskie znaki szczególne jak ą, ę, ó, ż, ź. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której w twoim tekście te znaki będą zastąpione kwadratem lub będą się znacznie wyróżniały na tle innych pod względem wielkości i grubości.
Gdy spodoba nam się czcionka na grafice
Czasami zdarza się jednak, że koniecznie chcielibyśmy użyć czcionki, która się nam spodobała na jakiejś grafice. Przeszukiwanie zasobów Google Font pod tym kątem będzie czasochłonne i żmudne. Zreszta, nie mamy gwarancji, że będzie akurat tam dostępna. Możemy zainstalować specjalny dodatek do przeglądarki Chrome, który będzie analizował interesujące nas czcionki.
Jeśli jednak nie pracujemy jako grafik i jest to pojedyncza sytuacja, lepiej będzie skorzystać ze strony What Font Is. To narzędzie, które pozwala na załadowanie grafiki z napisem. Trzeba je wcześniej ściągnąć na komputer lub zrobić print screen interesującego nas fragmentu. Po załadowaniu go na stronę program przeanalizuje czcionkę i poda nam jej nazwę lub nazwy czcionek o podobnym kroju wraz z linkiem do miejsca, z którego możemy je pobrać.
Przeczytaj też: http://www.dbamourode.pl/prawidlowe-obcinanie-paznokci/