Pomimo tego, że przez większą część życia to rodzice opiekują się swoimi dziećmi, przychodzi czas kiedy role te się zmieniają. Podeszły wiek, obniżona sprawność fizyczna, a także pogarszający się stan zdrowia sprawiają, że wraz z upływem czasu opieka nad rodzicem dla większości osób staje się codziennością. Troska o najbliższych wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Dzięki racjonalnemu podejściu i dobrej organizacji może stać się sposobem na wspólne spędzanie czasu.
Kiedy role się zmieniają…
Dla każdego dziecka przez większość życia rodzic jest synonimem miłości, bezpieczeństwa i opieki. Niestety czas płynie nieubłagalnie, a skutki jego upływu nie zawsze są pozytywne. Obniżenie sprawności fizycznej to naturalna kolej rzeczy, przypisana zaawansowanemu wiekowi. Jej następstwem jest mniejsza samodzielność. Osoby starsze wraz z upływem lat bardzo często potrzebują pomocy swoich bliskich. W zależności od ogólnego samopoczucia, stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej zakres opieki nad rodzicem może być zróżnicowany.
Osoby w zaawansowanym wieku, cierpiące na choroby przewlekłe, niejednokrotnie wymagają stałej opieki, zwłaszcza kiedy ze względu na swój stan zdrowia muszą przez większą część czasu leżeć. Jednak nie zawsze tak jest. Niektórzy seniorzy mają to szczęście, że poza nielicznymi dolegliwościami zachowują dobre zdrowie, ciesząc się pełnią życia na emeryturze. Jednak nawet oni wymagają troski ze strony najbliższych. Opieka nad rodzicem ze względu na swój zróżnicowany charakter wymaga więc różnych sposobów realizacji. Ich rodzaj powinien jednak zawsze uwzględniać każdą ze sfer życia osoby wymagającej opieki.
Zadbaj o komfort życia swojego rodzica
Jedną z dolegliwości, która bardzo często występuje u osób starszych, jest nietrzymanie moczu. W zależności od stopnia nasilenia jej objawów skutki NTM mogą być bardzo mocno odczuwalne przez chorego. Wstyd i lęk przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji sprawiają, że dotknięte problemem osoby bardzo często niemal całkowicie się izolują, wyłączając się z życia społecznego. To z kolei skutkuje obniżonym samopoczuciem i może mieć poważne emocjonalne następstwa. Planując opiekę nad rodzicem, warto więc wziąć pod uwagę wszystkie jej aspekty, także te dotyczące poprawy jakości życia.
Z myślą o potrzebach osób zmagających się z nietrzymaniem moczu powstała specjalna linia produktów higienicznych o zwiększonym stopniu chłonności marki Tena. Wszystkie wchodzące w jej skład środki zostały zaprojektowane w taki sposób, by sprostać potrzebom osób z NTM o różnym natężeniu dolegliwości. Wśród nich znalazły się wkładki, pieluchy dla dorosłych, blizna chłonna oraz majtki siatkowe. Wybierając konkretny produkt dla rodzica, warto wziąć pod uwagę nie tylko stopień nasilenia objawów schorzenia, ale też właściwy rozmiar. Nieodpowiednio dobrany, może bowiem obniżać skuteczność środków chłonnych. W celu właściwego dopasowania rozmiaru można skorzystać z bezpłatnych próbek produktów dostępnych na stronie www.tena.pl.